Grypa atakuje! Coraz więcej zachorowań w powiecie

2016-02-24 12:00:00(ost. akt: 2016-02-24 11:09:33)

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Od początku roku w powiecie lidzbarskim odnotowano 634 przypadki podejrzeń grypy. To o wiele więcej niż w latach 2014 i 2015. Lekarze biją na alarm i wzywają do profilaktyki.
W ubiegłym tygodniu w szpitalu powiatowym w Lidzbarku Warmińskim odnotowano przypadki zachorowań wśród pacjentów. Pacjenci podejrzewali zatrucie, personel ograniczył kontakty z odwiedzającymi i pobrał próbki do badań.

Podejrzenia pacjentów i ich rodzin, dotyczące zatrucia, nie potwierdziły się. Wiadomo jednak, że kilkoro pacjentów uskarżało się na zły stan zdrowia - głównie na dolegliwości układu trawiennego. Na szczęście niezbyt groźne. Możliwe, że chodziło o wirus.

Nie da się ukryć, że w powiecie lidzbarskim wzrasta liczba podejrzeń o grypę, czyli - może to być grypa, może być choroba grypopodobna.

Od 1 stycznia bieżącego roku do 22 lutego lidzbarski Sanepid odnotował aż 634 przypadki takich zachorowań. Przy czym tendencja jest rosnąca, bo w styczniu było tylko 58 takich przypadków, w pierwszym tygodniu lutego 61, w dniach od 8 do 15 lutego już 108, a w ubiegłym tygodniu 317.

Warto wspomnieć, że w pierwszym kwartale roku 2015 było tylko 89 przypadków, a w 2014 tylko 9 przypadków w całym roku.

Najtrudniejszy był rok 2013, kiedy to odnotowano 1490 zachorowań na grypę i choroby grypopodobne.

Lekarze zalecają, by ograniczyć kontakty z chorymi, nie robić badań, kiedy nie są one niezbędne, nie odwiedzać przyjaciół i rodziny, kiedy czujemy się niezdrowo i starać się skutecznie walczyć z chorobami.

Przypominają, że wirusy rozprzestrzeniają się bardzo łatwo drogą kropelkową przez kaszel czy kichanie. Miejscami, gdzie łatwo o infekcję są między innymi: centra handlowe, przedszkola, żłobki, czy zakłady pracy.

Objawami infekcji mogą (ale nie muszą) być: ból gardła, katar, kichanie, chrypka, kaszel, gorączka, ból mięśni,

Co robić? Jak się ustrzec choroby?
Trzeba pamiętać o częstym myciu rąk (mydłem przez ok. 20 sekund), unikaniu dotykania wyposażenia w miejscach często uczęszczanych, np. w autobusach. warto mieć przy sobie żel lub płyn do rąk albo chusteczki jednorazowe nasycone roztworem alkoholu. Unikaniu dotykania rękoma oczu,nosa i ust.

Najlepiej unikać masowych zgromadzeń, bliskich kontaktów "twarzą w twarz". Państwowa Inspekcja Sanitarna poleca też szczepienia przeciw grypie i radzi by w przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie iść do pracy i pozostawać w domu do ustąpienia objawów.
lub

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jędza #1939356 | 83.6.*.* 24 lut 2016 20:52

    A czy profilaktyka w LW istnieje? Był żółty tydzień w ciągu ostatnich 3 m-cy. I co? Nic nie można było się zaszczepić tylko nie wiem dlaczego? A może też z powodu "profilaktyki?" Dlaczego jak dawniej nie można zrobić prześwietlenia płuc bez skierowania? Dlaczego w ogóle nie można nic prześwietlić za kasę ze swojej kieszeni? Dlaczego poradnie nie mają rentgena? Dlaczego, dlaczego ..........

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5