Dzieci z przedszkola w Lidzbarku odkrywały moc spokoju

2024-04-15 08:11:39(ost. akt: 2024-04-15 09:18:15)

Autor zdjęcia: Wojciech Karolonek

W Przedszkolu nr 6 w Lidzbarku Warmińskim została wdrożona innowacja profilaktyczno – terapeutyczna „Mam tę moc”.
Dzięki współpracy wychowawczyń grup przedszkolnych ze specjalistami powstał program, który w holistyczny sposób wspiera polisensoryczną stymulację rozwoju dziecka.

Podstawą innowacji jest autorska bajka powstała pod kierunkiem terapeutki i neurologopedy Anny Wojtowicz – Raszewskiej we współpracy z wychowawczyniami przedszkola. Na podstawie tego utworu przeprowadzone zostały ćwiczenia stymulujące rozwój motoryki małej i dużej zawierające elementy jogi, terapii oddechowej i integracji sensorycznej.


- Inspiracją do napisania tekstu bajki stała się obserwacja funkcjonowania małych dzieci we współczesnym świecie oraz rozmowa z rodzicami o tym, jak ten świat dziś wygląda i dokąd podąża – mówi autorka. – Na bazie obserwacji zaproponowałam treści, które uświadamiają najmłodszym, co tak naprawdę jest ważne w naszym życiu.

Zastosowane ćwiczenia ruchowo - relaksacyjne powstałe na kanwie bajki oprócz celów terapeutycznych pozwalają maluchom wyciszyć się i skupić na swoim wnętrzu.

- Dzięki technikom oddechowym i świadomym ruchom ciała chcemy nauczyć przedszkolaki jak zajrzeć w głąb siebie – uważa terapeutka. – Odkrywają wtedy w sobie różne moce, a wśród nich moc spokoju, która pozwala im pokochać samego siebie. Zaś miłość i szacunek do siebie samego pomagają otworzyć się na innych i zupełnie inaczej postrzegać otaczający świat.

Tekst: Wojciech Karolonek

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5