Tydzień Cittaslow 2017 w gminie Lidzbark [zdjęcia]

2017-10-01 08:00:00(ost. akt: 2017-09-30 19:40:34)

Autor zdjęcia: archiwum MGOK Lidzbark

W ubiegłym roku Lidzbark przyjęty został w poczet miast należących do Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow. Jedną z przyczyn przystąpienia Lidzbarka do Sieci Cittaslow było dążenie do życia gdzie, ludzie nie muszą się spieszyć, a czas wolny po pracy mogą spędzać na łonie natury, podczas różnego rodzaju imprez kulturalnych, czy też sportowo-rekreacyjnych.
Rocznicowy Tydzień Cittaslow w Lidzbarku rozpoczęliśmy otwarciem wystawy prac młodej lidzbarskiej artystki Kingi Kruszewskiej, której prace można oglądać do połowy października w Galerii Nowa Przestrzeń — mówi Katarzyna Borowska, dyrektor MGOK w Lidzbarku. — Najmłodsi mieszkańcy dzielnie reprezentowali przedszkola, uczestnicząc w warsztatach modowych z tworzenia ubranek - domków dla ślimaczków, ulice miasta zamieniły się w plenery malarskie, podczas których sympatycy farb pędzli czy też pasteli malowali, rysowali zabytki lidzbarskie.

Sobotnie popołudnie poświęcone było Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej, w której organizację, włączyły się trzy województwa. — „Razem do Trójstyku” to, w największym skrócie, akcja mająca na celu spotkanie środowisk lokalnych w pięknych okolicznościach natury — opowiada pani Katarzyna. — Tegoroczna druga już edycja tego wydarzenia odbyła się w okolicach wsi Konopaty leżącej na trójstyku województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz powiatów: brodnickiego, żuromińskiego i działdowskiego. Warto dodać, że walor historyczny wpisany w to miejsce również podkreśla jego łączącą funkcję, okolice wsi Konopaty znajdowały się bowiem na styku dwóch zaborów – pruskiego i rosyjskiego.

„Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna na Trójstyku” cieszyła się ogromnym powodzeniem! Na miejsce przybyło przeszło trzystu wędrowców w różnym wieku i w przeróżny sposób – na piechotę, rowerami, samochodami, autokarami. Wydarzenie, którego gospodarzami były trzy województwa, zgromadziło także wielu znaczących przedstawicieli okolicznych urzędów, instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych.

O wymiar artystyczny powitania gości zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Lidzbarka oraz grupa Forest Brass z Nadleśnictwa Lidzbark.

— Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy przeszli do leśniczówki w Konopatach, gdzie organizatorzy zaplanowali liczne atrakcje na świeżym powietrzu — mówi Katarzyna Borowska. — Można było chociażby skosztować potraw z dziczyzny, ciast domowego wypieku, skosztować żurku lub grochówki, na każdego czekała też kiełbasa z imponujących rozmiarów grilla.

Na miejscu odbyły się także konkursy przeznaczone dla uczestników w różnym wieku i pozbawione, zgodnie z ideą wydarzenia, elementu rywalizacji. Na specjalnie przygotowanych stoiskach można zaś było nie tylko zasmakować w regionalnej kuchni, ale także zapoznać się z ofertą edukacyjną i turystyczną regionu (m.in. Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego). Spróbować swoich sił w loterii tematycznej przygotowanej przez Biuro Promocji lidzbarskiego urzędu
.
Spotkanie na trójstyku trwało do późnego popołudnia i było miłym oraz ważnym akcentem kończącym sezon letni w naszym regionie. Z pewnością znajdzie swoją kontynuację w przyszłych latach.

— Kolejną ucztą jaką zaserwowaliśmy mieszkańcom podczas Tygodnia Cittaslow był koncert Marcina Wądołowskiego -Trio. Koncert poświęcony był wielkim instrumentalistom polskiego jazzu Jarosławowi Śmietanie oraz Markowi Blizińskiemu.

Marcinowi towarzyszyli wspaniali muzycy na co dzień grający w międzynarodowych składach - Piotr Lemańczyk i Adam Czerwiński — mówi dyrektor MGOK.

Uwieńczeniem niezwykle bogatego artystycznie tygodnia Cittaslow był festyn tematyczny we wsi Wlewsk.
— Wlewsk to mała miejscowość niedaleko Lidzbarka, a jej nazwa wywodzi się od rzeki Wla — mówi Katarzyna Borowska. — To właśnie ta wieś i jego mieszkańcy byli organizatorami Święta Cebuli. Sprzyjająca pogoda oraz zapach pachnącej ziołami, przyprawami zupy cebulowej, bułeczek ,,cebulanek’’ przyciągnęły rzesze miłośników wspólnego biesiadowania oraz dobrej zabawy. Wlewsk słynie z uprawy tego niezwykle zdrowego warzywa i nie ma wątpliwości, że należy się cebuli przynajmniej jeden pomnik, wystawiony przez wdzięczną ludzkość za wszystkie jej dobroczynne właściwości. Być może mieszkańcy Wlewska będą pierwszymi?!
— W aurze polskiej złotej jesieni, fantastycznej atmosferze relaksu, pokoju zakończył się Tydzień Cittaslow w mieście i gminie Lidzbark — podsumowuje pani Katarzyna.

oprac.mcz
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5