Ślimacze miasta rozmawiały o finansach

2016-02-25 17:46:05(ost. akt: 2016-02-26 00:20:18)

Autor zdjęcia: Maciej Nowicki

W czwartek (25 lutego) Lidzbark był gospodarzem warsztatów ruchu „miast życia dobrej jakości ” Cittaslow. Podczas spotkania członkowie sieci z naszego województwa mogli zapoznać się z planem działania na rok 2016 oraz dowiedzieć się o możliwościach pozyskiwania środków finansowania.
Na warsztaty przybyli przedstawiciele miast członkowskich Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow, a także przedstawiciele miast zainteresowanych ideą Cittaslow z województwa warmińsko-mazurskiego.

Podczas otwarcia warsztatów delegacje powitali: burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek i wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Wioletta Śląska-Zyśk. W warsztatach wziął udział Stanisław Harajda, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Jakości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, który przedstawił ideę Cittaslow.

Ponadto zaprezentowano korzyści wynikające z członkostwa, a także oczekiwania w stosunku do pretendentów, ponieważ miasta członkowskie, po tylu latach funkcjonowania sieci, coraz aktywniej angażują się w działania Cittaslow: promocję idei, współpracę między miastami stowarzyszonymi.

Miasta z województwa warmińsko-mazurskiego, zrzeszone w Sieci Miast Cittaslow będą miały możliwość skorzystania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020. W naszym województwie należą do niej między innymi: Bartoszyce, Działdowo, Gołdap, Górowo Iławeckie, Lidzbark, Lubawa, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Orneta, Pasym i Reszel.

Po części warsztatowej burmistrz Lidzbarka zaprosił wszystkich gości na wycieczkę objazdową po mieście, której głównymi punktami były: plaża miejska, hala sportowa, stadion i Muzeum Pożarnictwa. Na koniec warsztatów wystąpił zespół Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Cittaslow to organizacja non profit, zrzeszająca miasteczka liczące do 50 tysięcy mieszkańców i kierujące się zasadą „Żyj powoli”.
 Ruch narodził się w 1999 r. Do sieci Cittaslow mogą należeć miasta, które działają na rzecz ochrony środowiska oraz promują produkcję żywności związanej z regionem przy zastosowaniu naturalnych i przyjaznych środowisku metod. Oprócz tego wszystkie działania prowadzone przez samorząd muszą być prowadzone na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców oraz turystów. Prezesem "polskiej" Cittaslow jest jacek Kostka, burmistrz Górowa Iławeckiego.

Obecnie sieć zrzesza ponad 180 miast z 28 państw świata. Jej symbolem jest ślimak.

Maciej Nowicki
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5