Udane dożynki w Romanowie [ZDJĘCIA]

2021-08-30 16:23:51 (ost. akt: 2021-08-30 16:33:34)
Starostowie dożynek przekazali bochen chleba wójtowi gminy Kurzętnik

Starostowie dożynek przekazali bochen chleba wójtowi gminy Kurzętnik

Autor zdjęcia: Grażyna Jonowska

Rolnicy z gminy Kurzętnik świętowali w Romanowie na dożynkach gminno – parafialnych. Wyróżnieni otrzymali odznaczenia i statuetki. Sołectwo Romanowo wygrało konkurs wieńców i miało najciekawsze stoisko.
Święto plonów w Romanowie rozpoczęła msza św. dziękczynna, którą w koncelebrze odprawił ks. kan. Andrzej Ziegiert, proboszcz z Kurzętnika. Oprawę muzyczną zapewniła kurzętnicka orkiestra dęta. Nie zabrakło pocztów sztandarowych. Starostowie dożynek Krystyna Rochewicz i Adam Rochewicz przekazali kapłanowi bochen chleba upieczony z tegorocznego ziarna. Ksiądz poświęcił osiem dożynkowych wieńców.

Po części religijnej nastąpiło powitanie rolników i ich gości. Przedstawiono starostów święta plonów — Krystynę Rochewicz oraz jej syna Adama, mieszkańców Krzemieniewa. Wręczyli oni chleb wójtowi Wojciechowi Dereszewskiemu, gospodarzowi dożynek, po czym częstowano nim zebranych.

Na scenę zaproszono wyróżniających się rolników, którym przypięto odznaki honorowe Zasłużony dla Rolnictwa.
Otrzymali je: Urszula Balewska z Małych Bałówek, Henryk Edwin Bukowski z Tomaszewa, Mieczysław Ewertowski z Sugajenka, Sławomir Junkier z Wawrowic, Piotr Eugeniusz Konopacki z Wielkich Bałówek, Bogdan Kopyczyński z Szafarni, Daniela Lewandowska z Lipowca, Marian Franciszek Milkowski z Otręby i Stanisław Stępień z Tereszewa.

Gospodarz gminy przyznał też statuetki za wybitne osiągnięcia w rozwoju rolnictwa i na rzecz rolnictwa. Dostali je: Anna i Wiesław Domżalscy z Bratuszewa, Grażyna i Józef Krajnikowie z Brzozia Lub., Agnieszka i Józef Stępniowie z Kącików, Beata Ulińska z Krzemieniewa, Alicja i Zbigniew Sepetowscy z Małych Bałówek, Michalina i Piotr Kowalscy z Marzęcic, Mirosława i Stefan Rucińscy z Mikołajek, Kazimiera Ponczkowska z Nielbarka, Wiesław Kuca z Otręby, Kamila i Adam Rochewiczowie z Romanowa, Joanna i Maciej Kwiatkowscy z Romanowa, Grażyna i Jerzy Groszewscy z Wawrowic i Magdalena Lendzińska z Wawrowic.

Konkurs wieńców dożynkowych wygrało Romanowo, drugie miejsce zajęło Tereszewo, a trzecie Szafarnia. Oceniono też dożynkowe stoiska kół gospodyń. Bezkonkurencyjne okazało się stoisko Romanowa i jemu komisja przyznała pierwsze miejsce. Drugie zajął Nielbark, a trzecie Tereszewo.

Potem był czas na przemówienia gości, którzy podkreślali wielką rolę rolników, mówili o ich ciężkiej pracy i problemach.
Na zakończenie części oficjalnej głos zabrała Elżbieta Przybylska, sołtys wsi Romanowo.
— Dziękujemy panu wójtowi, że zaufał nam i powierzył organizację dożynek. Jesteśmy małą wsią i dla nas to zaszczyt, że mogliśmy przygotować gminne święto plonów. Myślę, że nam się udało. Dziękuję wspaniałym mieszkańcom Romanowa i wszystkim, którzy nam pomogli. Zapraszam do wspólnego biesiadowania – mówiła Elżbieta Przybylska.

W drugiej części spotkania było już smacznie i muzycznie. Panie z kół gospodyń zapraszały do swoich stoisk z wyśmienitym jadłem, sołtys Romanowa z wójtem przyrządzali makaron, który kosztowali uczestnicy spotkania. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci.
W części artystycznej wystąpili uczniowie Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku i zaśpiewały „Anibabki”. Muzykę serwował zespół „Hit”. Na scenie koncertowały zespoły „Soleo” oraz „Eratox”. Zabawa trwała do północy. W czasie imprezy chętni mogli zaszczepić się przeciw covid – 19 jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson w Mobilnym Punkcie Szczepień.
Grażyna Jonowska







2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5