Kurzętnicki zakład opieki zdrowotnej blisko pacjenta

2021-05-15 12:57:23 (ost. akt: 2021-05-15 13:11:50)
W dziale fizjoterapii Gminnego Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kurzętniku

W dziale fizjoterapii Gminnego Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kurzętniku

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Gminny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej powstał w Kurzętniku w 1998 roku na mocy uchwały Rady Gminy. Poprosiliśmy o przybliżenie pracy ośrodka, który odgrywa ważną rolę w życiu lokalnej społeczności, Jolantę Lewicką, szefową placówki.
— Zacznijmy od historii gminnej placówki, którą pani kieruje...

— Przypomnę, że do 18 sierpnia 2007 roku siedzibą kurzętnickiej służby zdrowia był budynek przy ulicy Dworcowej wybudowany w 1974 roku. Dzięki gminnej inicjatywie, ze środków Urzędu Gminy w Kurzętniku, wzniesiono i oddano do użytku nowy budynek ośrodka zdrowia przy ulicy Łąkowej 10. Warto wspomnieć, że sponsorami zakupu sprzętu medycznego, mebli i pompy ciepła, którą jest ogrzewany ośrodek zdrowia, były takie instytucje jak Fundacja Wspomagania Wsi, PEFRON, ZPORR oraz Departament Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

— Ilu lekarzy pracuje w waszej placówce i jakie poradnie funkcjonują?

— W Gminnym Samodzielnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Kurzętniku pracuje sześciu lekarzy pierwszego kontaktu, z czego jeden pracuje od poniedziałku do piątku również w Wiejskim Ośrodku Zdrowia w Tereszewie. Posiadamy poradnię alergologiczną, neurologiczną, okulistyczną, ginekologiczną oraz stomatologiczną, której drugi punkt działa w Szkole Podstawowej w Marzęcicach. Przy naszym ośrodku funkcjonuje Dział Fizjoterapii i Zespół Rehabilitacji Domowej, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pacjentów, nie tylko zamieszkujących na terenie gminy Kurzętnik. Pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią COVID – 19, nasi lekarze przyjmują nawet do 180 pacjentów tygodniowo.

— Dużo pozytywnych opinii słyszy się o waszym dziale fizjoterapii...

— W ostatnim czasie, przeprowadziliśmy remont i zaadaptowaliśmy pomieszczenia w dziale fizjoterapii. Zakupiono aparat do fizjoterapii falą uderzeniową. Terapia taka to jedna z najbardziej efektywnych metod leczenia dolegliwości bólowych, schorzeń układu mięśniowo – szkieletowego. Są też profesjonalne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Zakupiliśmy zestaw do elektroterapii z osprzętem oraz zestaw do biostymulacji laserowej. Dodatkowo utworzyliśmy pomieszczenie z diatermią czyli leczenie ciepłem. Terapia ta polega na leczeniu przy pomocy pola elektromagnetycznego. Dzięki aplikacji tego czynnika dochodzi do rozgrzewania tkanek, co z kolei przekłada się na znaczną redukcję bólu, działanie przeciwzapalne, ogólne rozluźnienie i redukcję obrzęków.

— Jak przebiegają w ośrodku szczepienia przeciwko COVID – 19?

— Szczepienia pacjentów przeciw COVID - 19 rozpoczęliśmy 25 stycznia 2021 roku. Do 12 maja wykonaliśmy 1.394 szczepień, w tym 1.095 pierwszych dawek i 299 drugich dawek. Z racji dużych dostaw szczepionek, tygodniowo szczepimy do 250 osób. Trafiają do nas trzy rodzaje szczepionek: Pfizer, Moderna oraz AstraZeneca. Aktualnie rejestrujemy pacjentów na drugą połowę czerwca 2021 roku. Przed szczepieniem pacjent wypełnia kwestionariusz, następnie jest kwalifikowany do szczepienia przez lekarza. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, pielęgniarka szczepienna podaje pacjentowi szczepionkę. Na koniec wizyty pacjent otrzymuje informację o terminie kolejnego szczepienia.

— Wiem, że nastąpiła zmiana numeru rejestracji...

— To prawda. Już od 1 lutego tego roku, w celu usprawnienia rejestracji do poradni lekarza rodzinnego, uległ zmianie numer telefonu. Można się teraz rejestrować pod numerem 459 595 602. Czynny jest również telefon komórkowy 512 755 010. Przypomnę także, że nasi pacjenci mają możliwość zamawiania recept oraz rejestrowania się drogą internetową za pośrednictwem strony internetowej: www.gszozkurzetnik.pl w zakładce „rejestracja online".

— Dziękuję za rozmowę
Stanisław R. Ulatowski

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5