Centrum Usług Społecznych — działania i plany na najbliższy czas

2021-05-10 16:46:35 (ost. akt: 2021-05-10 16:50:59)

Autor zdjęcia: Nadesłane CUS

Centrum Usług Społecznych w Kurzętniku to połączenie dwóch instytucji Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Gminnego Centrum Kultury w Kurzętniku. Nowa instytucja stawia sobie na celu rozwój zainteresowań społeczności lokalnej.
Centrum Usług Społecznych chcę wyjść na zewnątrz, działać nie tylko na terenie Kurzętnika, ale również w całej gminie. Ma to na celu zwiększenie aktywności w sferze rodzinnej i opiekuńczej wśród mieszkańców Gminy Kurzętnik. CUS od stycznia tego roku, pomimo pandemii, stara się działać prężnie online. Zorganizowano liczne konkursy online tj. konkurs ,,Kolęd i Pastorałek’’ , Konkurs Walentynkowy, organizowano cykliczne rozgrywki szachowe, konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Ponadto pomimo obostrzeń związanych z pandemią, zorganizowane zostały zajęcia dla dzieci podczas ferii zimowych.

Dynamiczna sytuacja w kraju doprowadziła do ponownego zamknięcia zajęć stacjonarnych co uniemożliwiło przeprowadzenie warsztatów wielkanocnych dla dzieci. Alternatywą były boxy wielkanocne z gotowym materiałem oraz instrukcją wykonania ozdób wielkanocnych, które dostarczono do dzieci z kurzętnickiej gminy.

Centrum Usług Społecznych zorganizowało 29 Finał Orkiestry Świątecznej Pomocy i moc atrakcji takich jak metamorfoza w CUS, kawiarenka z ciastami, która udała się przy współpracy z KGW z terenu Gminy Kurzętnik. Ścianka fotograficzna na rynku w Kurzętniku oraz ciepła swojska grochówka. Ponadto sekcje artystyczne działają prężnie online.Wokaliści oraz zespoły wokalne należące do Centrum Usług Społecznych nagrywają filmiki. Podczas zajęć kreatywnych dzieciaki wykonywały prace plastyczne, które umieszczano na profilu na Facebookowym CUS.

Jak co roku Centrum Usług Społecznych w Kurzętniku bierze, udział w Dniach Rodziny. XIII edycja jest wyjątkowa ponieważ skupia się na działaniach online. Ogłoszony będzie konkurs dla dzieci z naszej gminy w którym będzie do wygrania cenna nagroda. Za rogiem Dzień Dziecka. W tym roku organizatorzy bardziej chcą nastawić się na współpracę z innymi organizacjami z gminy, dlatego przygotowany został Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy. Najlepsze projekty otrzymają dofinansowanie w kwocie 1000 złotych na organizację Dnia Dziecka w swojej miejscowości.

Planujemy Wakacje. Nawiązując do poprzedniej oferty wakacyjnej, jeśli obostrzenia zostaną poluzowane to będziemy skupiać się na ofercie wakacyjnej dla dzieci tak aby odciążyć rodziców, ale również zadbać o zdrowie dzieci, ponieważ przez ostatnie miesiące spędzały czas wolny przed komputerem. Chcemy również poszerzyć ofertę dla seniorów w naszej gminie, dlatego złożyliśmy projekt ,, Aktywni Plus’’, który ma na celu aktywizację seniorów z naszej gminy. Planujemy również jak w roku poprzednim zorganizować biesiadę dla seniorów, w poprzednim roku była to biesiada kaszubska z rodowitym Kaszubem, która była strzałem w dziesiątkę. Nasi seniorzy, mogli pośpiewać, poznać język kaszubski, usmażyć kiełbaskę przy ognisku. W tym roku już niebawem zdradzimy na jaką biesiadę zaprosimy naszych seniorów — zapowiada Roman Lewicki, dyrektor kurzętnickiego CUS. — Dla rodzin planujemy piknik, na który licznie przybyły rodziny w naszej gminy w roku ubiegłym. W tym sezonie chcemy to połączyć z rodzinnym rajdem rowerowym. Już na początku wakacji będziemy współorganizatorem Triathlonu, który będzie odbywał się po raz pierwszy w naszej Gminie. Jest to impreza ogólnopolska. Będziemy gościli w naszej Gminie zawodników z całej Polski. Podczas wydarzenia odbędą się również liczne atrakcje dla dzieci i młodzieży. Zaraz po Triathlonie zaprosimy, o ile będzie to możliwe na Kino Plenerowe do Amfiteatru w Kurzętniku. Już niedługo ogłosimy zapisy do Ogniska Muzycznego. Mamy w planach inne nowości, ale nie chcemy zdradzać wszystkich naszych atrakcji. Chcemy aby nasze działania skupiały się również na profilaktyce dotyczącej przemocy w rodzinie, zbyt wczesnego nadużywania używek, otyłości wśród dzieci oraz cyberprzemocy. Nasze wydarzenia będą połączone ze spotkaniami z pedagogiem czy psychologiem, tak aby pomóc dzieciom, rodzinom nawiązać ze sobą lepsze kontakty. Chcemy uświadamiać i pomagać rodzinom w tym trudnym czasie, który nastał. Jesteśmy przygotowani na pracę online jak i w terenie. Nasza instytucja stawia na nowoczesność, rozwój pracowników i innowację. Zmieniamy się dla naszych mieszkańców, wychodzimy do nich. Mamy nadzieję, że współpraca będzie owocna i przyniesie korzyści dla naszej gminy — kończy dyrektor CUS.
Wysłuchał Stanisław R. Ulatowski


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5