Ziemia Bydgoska podbiła serca publiczności...

2020-01-27 15:28:19(ost. akt: 2020-01-27 15:47:02)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W Kurzętniku koncertował Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, jeden z największych i najstarszych zespołów folklorystycznych w regionie kujawsko-pomorskim. Występ stał się niemałym wydarzeniem artystycznym i pozostawił niezapomniane wrażenia, o czym po występie wspominali widzowie.
Na widowni Koncertu Noworocznego zasiadła nie tylko publiczność z Kurzętnika i sąsiedniego Nowego Miasta, ale miejsca zajmowali też mieszkańcy innych miejscowości powiatu nowomiejskiego. — Kto nie zdecydował się zajrzeć do Kurzętnika na koncert, niech żałuje — mówiła po występie jedna ze słuchaczek.

Cały Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, którym kieruje Elżbieta Kornaszewska-Rogacka, szef artystyczny zespołu, instruktor tańca i jednocześnie choreograf, liczy około 150 osób. Do Kurzętnika przyjechała 70-osobowa grupa artystów tańczących, śpiewających i instrumentalistów.

Trochę informacji o repertuarze...
Ziemia Bydgoska prezentuje folklor regionów obejmujących województwo kujawsko-pomorskie, czyli Kujawy, Pałuki, Kaszuby. Przez lata repertuar został poszerzony o prezentację tańców i pieśni wielu innych, odległych regionów folklorystycznych Polski. W repertuarze Zespołu znajdują się obrazki związane z obrzędami ludowymi a także suity wokalno-taneczne z Łowicza, Kurpi Zielonych, Małopolski, Lublina, Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Zespół posiada także w swoim repertuarze tańce miejskie, a także elementy kabaretu. Widzowie podziwiać mogą część historyczną występów z polskimi tańcami narodowymi, pieśniami wojskowymi i patriotycznymi.

W Kurzętniku, jak przystało na Koncert Noworoczny, dominowały kolędy oraz utwory biesiadne i ludowe. Organizatorem koncertu był Wojciech Dereszewski, wójt gminy Kurzętnik wraz z Gminnym Centrum Kultury, którego dyrektor Roman Lewicki podziękował szefowej zespołu i artystom za wspaniały występ. Do podziękowań dołączył się również Zbigniew Lewicki, przewodniczący rady, który korzystając z okazji złożył wszystkim życzenia noworoczne. ul


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5