Rak szyjki macicy coraz bardziej groźny — ważna jest profilaktyka! Siedemdziesiąt pań na spotkaniu w Kurzętniku

2019-11-27 19:19:43(ost. akt: 2019-11-27 19:36:02)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Rak szyjki macicy to nowotwór, który coraz bardziej się rozprzestrzenia. Wychodząc naprzeciw zagrożeniu, gmina Kurzętnik zaprosiła położną, która wygłosiła prelekcję dotyczącą profilaktyki. Była też możliwość wykonania badania cytologicznego.
W regionie, w ostatnich latach, zachorowalność na raka szyjki macicy wzrosła z trzech do pięciu procent. Trzeba wiedzieć, że podstawową przyczyną zachorowania jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, przenoszonego drogą płciową, ale nie tylko.

Jak poinformowała na spotkaniu w Gminnym Centrum Kultury Małgorzata Kiełczewska, położna i doradca laktacyjny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie, możemy się również zarazić np. w basenie bądź saunie. Dlatego tak ważne są badania, chociażby z tej racji, że wcześnie wykryty rak szyjki macicy to nowotwór w pełni uleczalny.

Każda kobieta powinna wykonać badanie cytologiczne raz na 3 lata. Zazwyczaj panie tak nie postępują, a dane są alarmujące i notuje się wzrost zachorowalności, bowiem ten nowotwór jeszcze w 2016 roku był na piątym miejscu, teraz jest już na trzecim — mówiła podczas spotkania w Kurzętniku położna Małgorzata Kiełczewska.

Rozwój choroby, o czym mogły się dowiedzieć panie z różnych miejscowości gminy Kurzętnik, jest skryty i bezobjawowy. Wraz z zaawansowaniem choroby, rak wnika coraz głębiej w szyjkę macicy, atakuje okoliczne tkanki. Ciekawym jest, że w trakcie swojego życia 8 na 10 kobiet zostaje zakażonych wirusem HPV. Tu trzeba podkreślić, że problem HPV dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

W Polsce ta groźna choroba wykrywana jest u około 4 tysięcy kobiet rocznie. Większość zachorowań dotyczy kobiet poniżej 55. roku życia, a statystyki mówią, że spośród dziesięciu Polek, u których codziennie wykrywa się raka szyjki macicy, pięć umiera. Jednak nie wszystkie zmiany w obrębie szyjki macicy muszą być złośliwe. Mogą one mieć obraz łagodny i wtedy nie są groźne dla życia.

Co powinno zaniepokoić każdą kobietę? Może to być krwawienie międzymiesiączkowe, krwawienie po stosunku seksualnym, irygacji lub badaniu ginekologicznym, kiedy miesiączki trwają dłużej i są bardziej obfite niż dotychczas, a ponadto krwawienia po menopauzie, zwiększona ilość wydzieliny z pochwy, a także ból w okolicy miednicy lub podczas aktu seksualnego.
Jeżeli występują którekolwiek z wymienionych objawów, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Niepokojące objawy wymagają zdiagnozowania, dlatego lekarz może zlecić wykonanie odpowiednich badań.

Kilkadziesiąt kobiet po prelekcji poddało się badaniu cytologicznemu w dyżurującym ambulansie.

Na spotkaniu z położną Małgorzatą Kiełczewską obecny był Wojciech Dereszewski, wójt gminy Kurzętnik, który zaznaczył, że samorząd od wielu lat wprowadza w życie hasło „Kurzętnik zdrowa gmina”. Programami prozdrowotnymi objęci są najmłodsi mieszkańcy oraz dorośli obywatele kurzętnickiej gminy.
Już w 2014 roku sprowadziliśmy szczepionki przeciw pneumokokom. Zaszczepionych zostało 360 dzieci. Potem zakupiliśmy sto urządzeń służących naszym mieszkankom do badań piersi. Powstały sale sensoryczne w Gminnym Zespole Opiekuńczo - Wychowawczym na Dębnie, w Zespole Szkół w Kurzętniku i Wiejskim Ośrodku Zdrowia w Tereszewie. Jest też ostatni nasz program profilaktyki chorób jamy ustnej, a konkretnie próchnicy zębów u dzieci. Akcją zostało objętych niespełna sto trzydzieści dzieci. Wciąż staramy się dostosować nasze działania do potrzeb lokalnej rzeczywistości — mówił wójt Wojciech Dereszewski.
Cieszy mnie świadomość pań z gminy Kurzętnik, bowiem na spotkanie przybyła znaczna grupa kobiet. Powiem, że była to największa ilość pań jaką odnotowałam jeżdżąc po naszym województwie — dodała Małgorzata Kiełczewska.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5