Raz na ludowo i kolorowo w zamkowym amfiteatrze

2018-06-01 12:27:53(ost. akt: 2018-06-01 12:40:14)
Kurzętnicki zespół Kurczaczki podczas swojej prezentacji

Kurzętnicki zespół Kurczaczki podczas swojej prezentacji

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Kurzętnicki amfiteatr gościł podczas Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Ludowych barwne i kolorowe zespoły folklorystyczne. Wystąpiło 16 grup śpiewaczych.
Wydarzenie zainicjowało wykonanie kurzętnickiego hymnu, który wykonały „Anibabki”. Następnie Wojciech Dereszewski, wójt Gminy Kurzętnik oraz Roman Lewicki, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Kurzętniku powitali licznie zgromadzoną publiczność, zachęcając do rodzinnego kultywowania regionalnych tradycji.

Tegoroczny przegląd swoimi występami uświetniły zespoły z Pomorza, Kujaw, Warmii, Mazur i Powiśla. Wyjątkowymi gośćmi były zespoły z Litwy — „Znad Mereczanki” z Jaszun na Wileńszczyznie oraz zespół z Kołomyi na Ukrainie „Karpacki Dzwon„.
W przeglądzie wzięło udział szesnaście grup wokalno-tanecznych. Oprócz kurzętnickich „Anibabek” i „Kurczaczków” wystąpiły: „Łubianioki”, „Kruszynki”, „Powiślanki”, „Rakowianki”, „Wrzosy”, „Złoty Krąg”, „Drużynianki”, „Gosposie”, „Małeczki”, „Byle Babki”, „Sami swoi”, „Efekt”,. Uczestnicy międzynarodowego przeglądu zaprezentowali najpiękniejsze utwory ludowe. Występy upiększyły kolorowe, barwne stroje, w których wystąpili wykonawcy. Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła wykonawców gromkimi brawami. Warto wspomnieć, że jeden z utworów wraz z zespołem z Kołomyi na Ukrainie — Czerwona Ruta z powodzeniem zaśpiewał Zbigniew Lewicki z Brzozia Lubawskiego.

Każdy zespół otrzymał dyplom i pamiątkową statuetkę w wyrazie uznania za czynne włączanie się w pielęgnację tradycji i obyczajów narodowych oraz regionalnych. Statuetki wręczył wójt gminy Kurzętnik i dyrektor kurzętnickiego centrum kultury, inicjator wydarzenia.
red


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5