Nowotwór krwi może dotknąć każdego, zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku

2017-06-29 21:53:35(ost. akt: 2017-06-29 22:00:18)
Pierwsze spotkanie organizacyjne w ramach akcji dla Kazika i innych

Pierwsze spotkanie organizacyjne w ramach akcji dla Kazika i innych

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Przygotowania do akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku w Kurzętniku praktycznie się zakończyły. Teraz na Stadionie Sportowym Zamku w Kurzętniku 1 i 2 lipca na rynku kurzętnickim odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku dla Kazimierza i innych pacjentów.
Kazimierz Jaworski to 32-letni trener piłki nożnej w klubie sportowym Zamek Kurzętnik, animator sportu na orliku w Marzęcicach, doradca klienta w Nowym Mieście. Większą część swojego życia spędził w Małych Bałówkach. Przyjaciele kojarzą Kazika przede wszystkim ze sportem. Piłka nożna to nie tylko praca, ale największa jego pasja.

Nie bójcie się nieść pomocy
Dnia 2 maja Kazimierz dowiedział się o chorobie, a jest to przewlekła białaczka mielomonocytowa. Diagnoza zweryfikowała wszystkie plany. Teraz ma jeden cel, Kazik chce być w pełni zdrowy. Jeszcze nie wiadomo, jakie leczenie zostanie zastosowane w jego przypadku. Choroba jednak uświadomiła Kazimierzowi, ze nowotwór krwi może dotknąć każdego. Bez wahania podzielił się swoją historią i apeluje do Was: „Nie bójcie się nieść pomocy. Jesteście Życiem. Dla wielu pacjentów przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego, to jedyna możliwość na wyzdrowienie. Pamiętajcie, nawet jeśli to nie będę ja, proszę, zarejestrujcie się jako potencjalni Dawcy szpiku”.

Dzień Dawcy Szpiku dla Kazika i Innych
Rodzina, przyjaciele oraz sam Kazimierz nie potrafią czekać bezczynnie i zainicjowali przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Dzień Dawcy Szpiku dla Kazika i Innych”. Akcja odbędzie się już w najbliższy weekend 1 i 2 lipca w Kurzętniku. Rozniesiono tysiące ulotek, porozklejano plakaty, zaangażowano lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i oczywiście media.

POWINNIŚCIE TAM BYĆ
Przypominamy, że właśnie 1 lipca w godz. od 11 do 18, na specjalnym stoisku podczas uroczystości 25-lecia KS ZAMEK, można będzie na stadionie zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku dla Kazika Jaworskiego (związanego z KS Zamek) i innych potrzebujących. Gorąco zachęcamy do udziału w akcji. Także w niedzielę 2 lipca na rynku kurzętnickim akcja będzie powtórzona w godzinach od 10 do 14.

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy
chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. red


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5