Dla kobiecego ciała i duszy

2017-03-03 15:41:31(ost. akt: 2017-03-03 16:01:49)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W Gminnym Centrum Kultury w Kurzętniku odbyło się spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Wojciech Dereszewski, wójt gminy Kurzętnik zaprosił kilka niezwykle ciekawych osób.
Obchody Dnia Kobiet odbyły się w Kurzętniku kilka dni wcześniej. Wynikało to z połączenia święta pań z inauguracją pilotażowego programu profilaktyki raka piersi. W sali kurzętnickiego GCK zebrało się ponad 130 pań w różnym wieku, które przy kawie i ciastku mogły porozmawiać i posłuchać o zagrożeniach dla zdrowia i nowoczesnych metodach walki z nimi. Organizatorzy przygotowali także niespodziankę w postaci specjalnego gościa.


Pierwszy w regionie

Władze gminy Kurzętnik jako pierwsze w regionie wdrażają gminny program walki z rakiem piersi.
— Rada Gminy przyjęła program profilaktyki raka piersi. Jest to program pilotażowy, który będzie służył badaniom profilaktyczynym pań w wieku od 35 do 49 lat. Od wieku 50 lat jest bezpłatne badanie mammograficzne.Władze gminy chcą zakupić 100 urządzeń marki Braster, służących do indywidualnego badania piesi. Panie będą mogły przeprowadzać badania raz w miesiącu. Badanie trwa do 10 minut. Mamy porozumienie na dwa lata, kiedy będziemy testować skuteczność badań z chętnymi paniami. Po 24 miesiącach sprawdzimy efekty i dowiemy się, ilu paniom udało się uchronić od nieszczęśliwego raka piersi. Program jest realizowany z Gminnym Samodzielnym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Kurzętniku, któremu dziękujemy — mówiła Teresa Łątkowska, sekretarz gminy Kurzętnik.

Jeśli ktoś będzie chciał przekazać urządzenie do badań członkowi rodziny, to będzie to możliwe z dopłaceniem abonamentu w wysokości 25 złotych. Za niedługi czas będzie konferencja i ogłoszenia na temat programu i sposobów otrzymania urządzenia Braster. W GCK położne będą prezentować działanie urządzenia i przeprowadzać badania dla pań ze wszystkich grup wiekowych.


Obrazek w tresci


Innowacyjna technologia

O rewolucyjnym pomyśle na profilaktykę raka piersi opowiedziała Elżbieta Dulska. Urządzenie Braster jest nowym sprzętem medycznym, wprowadzonym na rynek zaledwie kilka miesięcy temu. Dzięki wynalazkowi polskich studentów, możliwe jest kontrolowanie stanu piersi w domu. Sprzęt posiada specjalną matrycę termograficzną, która kontroluje temperaturę piersi. Rozwijające się komórki rakowe mają podwyższoną temperaturę, więc urządzenie jest w stanie odkryć zaczątek nowotworu już we wczesnym stadium. Braster zdalnie przesyła informacje i wyniki do centrum medycznego, gdzie te są analizowane. W razie zagrożenia, zespół medyczny kontaktuje się z kobietą i otacza ją opieką medyczną. Badania można przeprowadzać w domu, nie zajmują wiele czasu i są nieinwazyjne.


Gość specjalny

Organizatorzy obchodów Dnia Kobiet przygotowali dla wszystkich zgromadzonych niespodziankę. Na scenę GCK w Kurzętniku weszła Ilona Felicjańska, wicemiss Polonia 1993, pisarka i celebrytka, która często pojawia się w tygodnikach kobiecych i telewizji śniadaniowej. Pisarka opowiadała o swojej nowej książce “Znalazłam klucz do szczęścia”. Podczas rozmowy z mieszkankami gminy Kurzętnik nie stroniła od tematów choroby alkoholowej, z którą walczy od lat.
— Dziękuję za znakomite przyjęcie. Spotykam się głównie z kobietami i młodzieżą, opowiadając jak uniknąć pewnych problemów, które mogą przydarzyć się każdemu z nas. Podczas jednego ze spotkań pewien młodzieniec stanął na scenie i zapowiedział mnie tak: “witamy wicemiss z ubiegłego wieku”. Dziękuję bardzo organizatorom za pominięcie tego faktu (śmiech). Chciałabym opowiedzieć jak ważne jest dotarcie do samego siebie i przeciwstawianie się pokusom i presji społecznej — rozpoczęła opowieść gwiazda. Modelka mówiła o historii swojego życia, jego wzlotach i upadkach. Bez skrupułów przedstawiła doświadczenia z alkoholem i swój sposób na osiągnięcie duchowego spokoju.


Obrazek w tresci


Liczy się profilaktyka

Gminny Program Profilaktyki Raka Piersi w gminie Kurzętnik rozpocznie się za kilka tygodni, kiedy dopełnione zostaną wszystkie formalności. Już teraz warto dowiedzieć się więcej o zasadach programu. Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę www.kurzetnik.pl.

Marcin Zalewski


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Sara #2328118 | 37.47.*.* 14 wrz 2017 21:20

  NO i super, tak powinno być w każdej gminie. kobiety nie znają brastera, większość sama kontrolować piersi też nie potrafi. Taka lekcja jest bardzo pożyteczna.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. obiektywny #2195577 | 109.243.*.* 5 mar 2017 18:27

  Ktoś wie może, po ile były książki tej "celebrytki"? Bo podpis pewnie w gratisie od Wójcia WD.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Aneta #2194476 | 37.47.*.* 3 mar 2017 21:04

  Super tak trzymać, pytanie czy w okolicznych gminach też będzie można liczyć na podobne projekty prozdrowotne?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Mąż #2194350 | 83.6.*.* 3 mar 2017 18:26

  Takie spotkanie zorganizować z mężami kobiet które są po operacjach Nowotworowych jak trzeba je wspierać .Jak tłumaczyć dzieciom rodzinie o takich schorzeniach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5