Niemieckie praktyki uczniów z kurzętnickiego ZSZ

2015-12-09 10:47:57 (ost. akt: 2015-12-09 10:56:08)
Uczennice ZSZ w Kurzętniku podczas praktyk w Niemczech

Uczennice ZSZ w Kurzętniku podczas praktyk w Niemczech

Autor zdjęcia: ZSZ w Kurzętniku

Zgodnie z podpisaną umową na realizację przez ZSZ w Kurzętniku projektu „W życzliwej szkole marzenia stają się celem – praktyki zawodowe w Niemczech” druga grupa uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych odbyła dwutygodniowe praktyki.
Gospodarzem podejmującym młodzież była ponownie BBS Wildeshausen — miejscowa szkoła zawodowa z wieloletnim doświadczeniem w kształceniu zawodowym młodzieży.           

Wyjazd naszych sześciu praktykantek do BBS Wildeshausen poprzedziło wiele działań w szkole. W ramach przygotowania do wyjazdu uczniowie przeszli 30-godzinny kurs języka niemieckiego zawodowego, 9-godzinne warsztaty z pedagogiem szkolnym – tzw. wsparcie psychologiczno – pedagogiczne oraz 5-godzinne warsztaty przygotowania kulturowego. Ponadto odbyła się pogadanka na temat bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kurs udzielania pierwszej pomocy. Opiekę nad młodzieżą sprawowała Mirosława Ochlak, nauczycielka języka niemieckiego.

W pierwszym tygodniu zajęć uczniowie doskonalili swoje umiejętności pod kierunkiem niemieckich instruktorów w pracowniach gastronomicznych zgodnie z przewidzianym programem nauczania. Ćwiczyli jak prawidłowo przygotować i serwować potrawy oraz dekorować stół. Zapoznawały się z nowoczesnym wyposażeniem  pomieszczeń gastronomicznych, organizacją pracy zmywalni oraz organizacją pracy na poszczególnych stanowiskach. Zajmowały się obróbką wstępną warzyw, przygotowywały surówki i sałatki oraz wykonywały desery.

Uczennice ZSZ w Kurzętniku wywarły duże wrażenie na kierownictwie i instruktorach pod względem dyscypliny, zorganizowania, zaangażowania w zajęciach oraz dużych umiejętności praktycznych. Imponowały także ogromną wiedzą w swojej dziedzinie.

Gospodarze zadbali również o bardzo urozmaicone zajęcia w wolnym czasie, jak np. weekend w Berlinie, basen, zakupy w Oldenburgu. Miłą niespodzianką dla naszych uczniów było spotkanie z Carstenem Haringsem, starostą powiatu Oldenburg.
W drugim tygodniu młodzież pracowała w restauracjach niemieckich „AltesAmtshaus” i „Gut Altona” 

Najważniejsze cele pobytu to zwiększenie szans młodych ludzi na europejskim rynku pracy dzięki zdobyciu ważnych doświadczeń zawodowych za granicą oraz poprawa kompetencji językowych. Potwierdzeniem umiejętności nabytych podczas praktyk są dokumenty „ EuropassMobility” oraz certyfikaty ukończenia praktyk zawodowych.

Koordynator projektu Anna Faltynowska

Spotkanie z Carstenem Haringsem, starostą powiatu Oldenburg

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dopiotr #1877598 | 83.137.*.* 9 gru 2015 16:43

  Ty za to musisz byc suchy jak patayk bo widze ze wiesz ile zjesz ... czyli NIC

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Piotr. #1877480 | 164.127.*.* 9 gru 2015 13:50

  Nikt tak nie zna niemieckej kuchni jest uboga w żywienie,prawdziwy niemiec zje byle co,przewarznie makarony,kartofli jak oni ich nazywaja ,a co do smsku to polska kuchnia jest na pierwszym miejscu,Niemiec je byle co welna nie wełna byle dupa pelna i nowe auto to dla niemca sie liczy najbardziej i nowa żona co 10 lat nowa to bylo by na tyle prawdy o niemcach.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5