W życiu zawodowym jak i prywatnym zawsze stara się dążyć do ambitnych celów

2024-03-09 13:03:01(ost. akt: 2024-03-09 13:13:13)
Piotr Piątek wraz z żoną Anną podczas wakacji

Piotr Piątek wraz z żoną Anną podczas wakacji

Autor zdjęcia: Archiwum rodzinne

Postać Piotra Piątka znana jest niewątpliwie szerokiemu gronu mieszkańców gminy Kurzętnik i nie tylko. Sam o sobie mówi, że tak jak w życiu zawodowym jak i prywatnym zawsze stara się dążyć do ambitnych celów. Jest urodzonym społecznikiem, dlatego udziela się w różnego rodzaju organizacjach, lubi sport, ale nade wszystko kocha rodzinę.
Wspólnie z żoną Anią oraz dwiema córkami, które studiują medycynę oraz prawo, w wolnych chwilach podróżujemy, morsujemy, muzykujemy — zwierza się Piotr Piątek. — Osobiście gram na gitarze, a córki na pianinie. Robią to z pełną profesją, gdyż są absolwentkami szkoły muzycznej. Gramy w szachy oraz wspólnie gotujemy. Pochwalę się, że opanowałem sztukę tłoczenia olejów na zimno, zachęcam grono zainteresowanych osób do spożywania tego specyfiku, który ma przemożny wpływ na nasze zdrowie. Ponad to biegam. Największym moim osiągnięciem było ukończenie Maratonu Warszawskiego do którego przygotowywałem się przez długi czas. Kilka razy dotarłem do finałów mistrzostw Polski w karate i kickboxingu, trenuję strzelectwo i ćwiczę sporty walki. Sport uczy dążenia do celu, ale przede wszystkim zasad współżycia społecznego, a także zasad współżycia społecznego systematyczności i gry fair play, która jest moim życiowym wyznacznikiem — dodaje nasz rozmówca.
Pan Piotr nie kryje że, czyta dużo książek o różnej tematyce. Interesuje go geopolityka i historia. Wspomina. Że bardzo utkwiła mu w pamięci książka „Filary Ziemi” Ken Folleta o dziejach budowy monumentalnej katedry w mieście Kingsbridge w południowej Anglii. Ponadto udziela się też w różnego rodzaju organizacjach. Jestem Rycerzem Kolumba, rzymskokatolickiej organizacji świeckiej o charakterze charytatywnym, członkiem wspólnoty Wojownicy Maryi, i byłem prezesem Akcji Katolickiej w Kurzętniku. Dodaje, że ukończył studia Managerskie MBA na Akademii Jagiellońskiej.
W swojej karierze zawodowej, Piotr Piątek pracował w domu dziecka, a także w zakładzie karnym. Był także kuratorem sądowym. Jak z perspektywy tych doświadczeń zawodowych postrzega dzisiejsza młodzież. Co należy zrobić, by odciągnąć młodych ludzi od komputerów i chociaż trochę od komórkowego „uzależnienia”?
We wcześniejszej swojej pracy wychowawczej spotykałem wielu młodych i zagubionych osób, które mają w sobie olbrzymie pokłady dobra oraz talentów dlatego naszym zadaniem jest odpowiednio ich ukierunkować. Chciałbym właśnie w gminie Kurzętnik, która jest mi bardzo bliska, stworzyć kilka miejsc aktywności dla młodych osób. Będąc komisarzem gminy rozpocząłem starania o przebudowę stadionu, płyt bocznych tego obiektu, budowę bieżni tartanowej, zaplecza szatniowo-sportowego. Kolejnym pomysłem jest kort do padla, ścianka wspinaczkowa pełniąca także funkcję strażackiej ściany treningowej z myślą głównie o młodych druhach z młodzieżowych drużyn pożarniczych. Chciałbym także, aby na terenie gminy odbywały się zajęcia dla młodzieży np. z programowania, robotyki w lutym została otwarta pracownia programowania z elementami robotyki w GCK. Byłem inicjatorem tego przedsięwzięcia — opowiada pan Piotr.
Nasz rozmówca urodził się w Jabłonowie Pomorskim, ale jego rodzice pochodzą z terenów bliskich Kurzętnikowi. W latach 2006-2010, Piotr Piątek był radnym kurzętnickiej gminy. Mówi, że podczas swojej kadencji dostrzegł, jak wielki potencjał oraz jak wiele możliwości ma gmina Kurzętnik. Już wtedy był inicjatorem adaptacji pomieszczenia w kompleksie szatniowo-sportowym na potrzeby zajęć kickboxingu z czego do dziś korzystają mieszkańcy Kurzętnika. — Już wtedy lobbowałem za przebudową drogi powiatowej łączącej Lipowiec, Nielbark, Tereszewo, co udało się teraz zrobić wraz z powiatem, podczas okresu kiedy sprawowałem urząd komisarza. Uważam, że gmina Kurzętnik ma olbrzymi potencjał, gdyż na terenie gminie znajdują się bardzo atrakcyjne tereny inwestycyjne przy obwodnicy, należące do Skarbu Państwa. Już przeprowadziłem pierwsze rozmowy na temat potencjalnych inwestycji zarówno z inwestorem krajowym jak i zagranicznym. Największą wartością gminy Kurzętnik są jego mieszkańcy i to ich zaangażowanie, pasje i kreatywność przekładają się na kierunki rozwoju całej gminy. Dlatego moim celem jest także zadbanie o komfort życia mieszkańców m.in. poprzez przebudowę urzędu i dostosowanie go do potrzeb chociażby osób niepełnosprawnych a także stworzenie centrum konferencyjnego, umożliwiającego mieszkańcom uczestnictwo w sesjach Rady Gminy, rozbudowę gminnego zespołu opiekuńczo wychowawczego i zainicjowanie rozbudowy ZOZ o skrzydło rehabilitacji, czy rozwijanie inicjatyw skierowanych do seniorów oraz najmłodszych — dodaje.
W chwili obecnej największą promocją Kurzętnika jest obiekt Kurza Góra, która przyciąga turystów z całej Polski. Wielkim wyzwaniem jest Góra Zamkowa i znajdujące się na niej ruiny zamku na odbudowę, której trzeba nadać funkcję atrakcji turystycznej. Niestety jeszcze nie udało się pozyskać środków a byłaby to perełka na Szlaku Kopernika. W roku 2023 zostały przeprowadzone prace porządkowe na tym terenie i wstępne oględziny prowadzone przez archeologów z Uniwersytetu w Poznaniu. Jest projekt odbudowy murów, zabudowy około zamkowej i odtworzenia części warowni. — Uważam, że należy dalej rozwijać inicjatywy takie jak promowanie Kół Gospodyń Wiejskich, fundacji i stowarzyszeń działających na terenie gminy Kurzętnik, kino letnie, spotkania teatralne, jarmark bożonarodzeniowy, imprezy sportowe. Ważnym aspektem jest także zacieśnianie współpracy pomiędzy sąsiadującymi samorządami — podsumowuje Piotr Piątek. red
PIOTR PIĄTEK WRAZ Z RODZINĄ


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5