Spokojna odpowiedź ukraińskiego parlamentu w sprawie Wołynia

2016-09-08 22:06:27 (ost. akt: 2016-09-08 22:40:51)
Spokojna odpowiedź ukraińskiego parlamentu w sprawie Wołynia

Autor zdjęcia: https://www.facebook.com/verkhovna.rada.ukraine/photos

Ukraiński posłowie w odróżnieniu od polskich myślą perspektywicznie. Dlatego ukraiński parlament wyjątkowo spokojnie odpowiedział na jednostronną uchwałę Sejmu RP w sprawie rzezi wołyńskiej.

Oświadczenie Rady Najwyższej Ukrainy w związku Z uchwaleniem przez Senat i Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rezolucji z 7 Lipca 2016 roku i 22 Lipca 2016 Roku w sprawie Tragedii Wołyńskiej (08.09.2016)

Rada Najwyższa Ukrainy z żalem, rozczarowaniem i głębokim niepokojem przyjęła decyzję Senatu i następnie uchwalenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwały z 22 lipca 2016 roku „O uhonorowaniu pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej w latach 1943-1945”, która prezentuje niewłaściwą z politycznego i prawnego punktu widzenia ocenę tragicznej karty ukraińsko-polskiej historii dotyczącej wydarzeń na Wołyniu.

Najwyższa Rada Ukrainy zwraca uwagę na to, że Ukrainę i Polskę łączą zarówno znaczące przykłady wspólnej walki o wolność, jak i krwawe konflikty.

Parlament Ukrainy oświadcza, że należy koniecznie ze stosowną powagą i równą troską uhonorować pamięć wszystkich ofiar na terytorium obu państw.

Rada Najwyższa Ukrainy stwierdza, że na przestrzeni minionych dziesięcioleci Ukraina i Rzeczpospolita Polska zrobiły wiele na rzecz wzajemnego pojednania i porozumienia oraz uhonorowana pamięci Ukraińców i Polaków niewinnie zamordowanych podczas konfliktu z lat 40. XX wieku oraz już wydały wspólną ocenę tych historycznych wydarzeń w zaakceptowanych przez obie strony dokumentach, w tym takich jak:
- Oświadczenie prezydentów Ukrainy i Rzeczypospolitej Polskiej „W sprawie porozumienia i pojednania” z 21 maja 1997 roku;
- Oświadczenie parlamentów Ukrainy i Rzeczypospolitej Polskiej w związku z 60. rocznicą Wołyńskiej Tragedii z 10 lipca 2003 roku;
- Wspólne oświadczenie prezydentów Ukrainy i Rzeczypospolitej Polskiej „O pojednaniu – w 60. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wołyniu” z 11 lipca 2003 roku;
- List biskupów greckokatolickich Ukrainy i rzymskokatolickich Polski z okazji aktu wzajemnego przebaczenia i pojednania z czerwca 2005 roku;
- Wspólne oświadczenie prezydenta Ukrainy i prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z okazji 60. rocznicy akcji „Wisła” z 27 kwietnia 2007 roku;
- Wspólna deklaracja Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Rzymskokatolickiego Kościoła Polski z okazji 70. rocznicy zbrodni na Wołyniu z 28 czerwca 2013 roku;
- Deklaracja prezydentów Ukrainy i Rzeczypospolitej Polskiej w 25. rocznicę Niepodległości Ukrainy z 24 sierpnia 2016 roku.

W związku z tym Parlament Ukrainy uważa ustanowienie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej „Narodowego dnia pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej w latach 1943-1945” za przejaw polityzacji tragicznych kart ukraińsko-polskiej historii.

Rada Najwyższa Ukrainy zwraca uwagę na fakt, że przyjmowaniu uchwał przez Senat i Sejm Rzeczypospolitej Polskiej towarzyszyły antyukraińskie akcje polegające na niszczeniu ukraińskich pomników na terytorium Polski, ataki na uczestników uroczystości religijnych oraz wydanie zakazu organizacji imprez kulturalnych i szowinistyczna retoryka.

Rada Najwyższa Ukrainy zwraca uwagę polskich deputowanych, całej polskiej władzy oraz społeczeństwu na to, że antyukraińskie działania i wzniecanie antyukraińskich nastrojów odbywa się w chwili najbardziej newralgicznej dla Państwa Ukraińskiego, które znajduje się w stanie wojny z Federacją Rosyjską. W tej wojnie agresor wykorzystuje kwestie historyczne, w tym wydarzenia lat 40. XX wieku, jako jeden z elementów wojny przeciwko naszemu Państwu.

Parlament Ukrainy uważa, że uchwalenie przez Parlament Rzeczypospolitej Polskiej wspomnianych rezolucji wprowadziło w stan zagrożenia polityczny i dyplomatyczny dorobek oraz wysiłki dwóch państw i narodów ukierunkowane na wzajemne przebaczenie i uhonorowanie pamięci niewinnych ofiar: Ukraińców i Polaków.

Rada Najwyższa Ukrainy potępia zatem jednostronne działania Senatu i Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej mające na celu rewizję pozytywnych rezultatów współpracy, które osiągnięto w toku konstruktywnego ukraińsko-polskiego dialogu prowadzonego przez ostatnie dziesięciolecia.

Parlament Ukrainy uważa, że jednostronne polityczne oceny historycznych wydarzeń pociągają za sobą wysokie ryzyko wywołania konfliktów między naszymi społeczeństwami i państwami oraz sprzyjają dalszej radykalizacji zarówno ukraińskiego, jak i polskiego społeczeństwa, co osłabia konsolidację wysiłków naszych obywateli ukierunkowanych na rozwój Ukrainy i Polski.

Rada Najwyższa Ukrainy oświadcza, że jedyna droga do porozumienia i pojednania między narodami ukraińskim i polskim wiedzie przez wspólne uznanie faktów i okoliczności historii, ustalenie personalnej odpowiedzialności za zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne oraz chrześcijańskie przebaczenie.
Rada Najwyższa Ukrainy oświadcza, że sukces przyszłych ukraińsko-polskich stosunków zależy od kontynuowania formuły porozumienia między Ukrainą i Rzeczpospolitą Polską.

W związku z tym Rada Najwyższa Ukrainy:

wzywa historyków do prowadzenia fachowego dialogu w celu ujawnienia wszystkich niewyjaśnionych dotąd faktów i okoliczności historii na podstawie wiarygodnych archiwalnych materiałów, jednakże przy pozostawieniu każdej ze stron przestrzeni do interpretowania faktów historycznych, zaś polityków Ukrainy i Polski do powstrzymania instrumentalizowania nauki historycznej w imię tymczasowych korzyści politycznych;

wzywa obecne i przyszłe pokolenia Ukraińców i Polaków do kontynuowania strategicznego partnerstwa i nie poddawania się podejmowanym przez niektóre siły polityczne próbom manipulowania wrażliwymi kartami historycznej przeszłości wbrew interesom narodów ukraińskiego i polskiego;

zwraca się do polskich kolegów z propozycją powstrzymania polityzacji tragicznych kart ukraińsko-polskiej historii i skoncentrowania wysiłków na konstruktywnej budowie stosunków między Ukrainą a Rzeczpospolitą Polską dla wzmocnienia partnerstwa w demokratycznej Europie w oparciu o europejskie wartości.

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (13)

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. WOŁYŃ 18.10.2016 #2091267 | 89.228.*.* 18 paź 2016 11:56

  PIERWSZA EMISJA KINOWA FILMU WOŁYŃ 18.10.2016 NA UKRAINIE, ZOSTAŁA OFICJALNIE ODWOŁANA.... :-(

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Turysta #2079167 | 178.42.*.* 3 paź 2016 22:01

   Skoro Rada Najwyższa Ukrainy spokojnie i rzeczowo odnosi się do polskiej uchwały, to niech równie spokojnie pozwoli polskiej stronie dokonać badań archeologicznych w miejscach gdzie wymordowano polską ludność. Miejsc tych jest bardzo dużo i strona polska jest w stanie dość dokładnie je określić. Skoro jest tak jak mówią Ukraińcy, to powinni spokojnie i bez obaw wyrazić zgodę na kompleksowe badania, bez nasyłania na archeologów ponurych panów, jak miało to już miejsce w niezbyt odległym czasie(patrz Sikorski).

   Ocena komentarza: warty uwagi (19) odpowiedz na ten komentarz

  2. Turysta #2063078 | 79.185.*.* 11 wrz 2016 11:46

   Dlaczego mamy tak różne spojrzenie na historię i fakty? Prawdopodobnie dlatego, że mamy szacunek do swoich rodziców i dziadków i nie jesteśmy w stanie uwierzyć, że mogą przedstawiać nam swój subiektywny i nieprawdziwy obraz przeszłości. Obserwując politykę historyczną naszych państw też mam zastrzeżenia. Mam nadzieję, że sam jestem myślący i potrafię oddzielić twarde fakty od propagandy. To, że w Polsce nie wszystko, co dotyczy polityki historycznej mi się podoba, to zwalam na ekipę polityczną będącą u władzy. Natomiast to w temacie historycznym co dociera z Ukrainy przyprawia mnie o konsternację i niedowierzanie. Ostatnio zapoznałem się z ukraińską ocena historii Przebraża. Moim zdaniem to tak porozumienia nie zbudujemy. Znając także relacje naocznych świadków zarówno z polskiej samoobrony, jak też ze strony sowieckich partyzantów, twierdzę że Ukraińcy nie mówią o faktach. Zaczynam przyzwczajać się do ukraińskiego sposobu opisywania historii i nie jest to bynajmniej opis rzetelny. W skrócie można powiedzieć, że w ten sposób Ukraińcy sami oddalają się od Polaków, od Europy i całego cywilizowanego świata.

   Ocena komentarza: warty uwagi (38) odpowiedz na ten komentarz

  3. wera #2062709 | 83.24.*.* 10 wrz 2016 15:31

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. PiS sprzeniewierzył się polityce wschodniej św. pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

  4. 111 #2062532 | 89.228.*.* 10 wrz 2016 09:10

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Błąd. PiS zrozumie to po swojemu, że Ukraińcom można znowu dokopać. Bo dla PiS decyzja ukraińców to oznaka słabości a nie mądrości. Kiedy się przestraszyli ukraińskiej reakcji to Prezydent od razu poleciał do Kijowa. Taką samą polityke stosują zresztą w polityce wewnętrznej.

  5. Spokojnie pytam #2062337 | 79.185.*.* 9 wrz 2016 21:15

   A co to znaczy jednostronna uchwała Sejmu RP. Jednostronna bo w Sejmie nie ma już "waszego" Sycza ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (30) odpowiedz na ten komentarz

  6. 3c #2062110 | 212.160.*.* 9 wrz 2016 15:35

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Widać, że w Kijowie maja więcej oleju w głowie niz w warszawie

  7. GiT #2062040 | 188.146.*.* 9 wrz 2016 13:26

   Dopoki Ukraina nie uzna OUN-UPA za organizacje zbrodnicza, dopoty porozumienie bedzie niemozliwe. A czczenie zwyrodnilcow jaako bohaterow narodowych to juz zakrawa na zart.

   Ocena komentarza: warty uwagi (37) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Marian #2061723 | 89.228.*.* 8 wrz 2016 23:00

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Napisane fachowo.

   2. polon #2061698 | 89.228.*.* 8 wrz 2016 22:28

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. PiS jedno ma opanowane do perfekcji: dzielenie i skłócanie ludzi.