Tomasz Padura: Polak z ukraińskim sercem

2016-06-28 14:00:00 (ost. akt: 2016-06-29 16:17:45)
Tomasz Padura: Polak z ukraińskim sercem

O Tymku Padurze powinniśmy pamiętać choćby dlatego, że jest autorem "Hej, Sokoły". W tym roku mija 215 lat od dnia jego urodzin i 145 od dnia śmierci.

- Mickiewicz wielki poeta, ale kto go zna, a mnie śpiewa cała Polska i Ukraina – powiedział swojego czasu Tymko (Tomasz) Padura (1801–1871), pisarz polsko-ukraiński i autor pieśni „Hej, hej sokoły omijajcie góry, lasy, doły”.

Tomasz Padura (ukr. Тимко́ Паду́ра) urodził się pod Winnicą (centralna Ukraina). Jego rodzina wywodziła się z ukraińskiej, ale już spolszczonej, szlachty herbu Sas.

Padura walczył w Powstaniu Listopadowym. Głosił konieczność wpólnej walki Polaków i Ukraińców o niepodległość. Przede wszystkim był jednak poetą i kompozytorem, piewcą kozaczyzny. Jego pierwszy utwór "Kozak" wydrukowano w 1830 roku we Lwowie. Pierwszą odbrębną publikację jego wierszy wydano także we Lwowie w 1842 roku (Pienia Tomasza Padurry). Co ciekawe Padura pisał po ukraińsku używając alfabetu łacińskiego.

Pisał też po polsku. I właśnie po polsku napisał swój największy przebój "Hej, sokoły". O Mickiewiczu może wyraził się z małym dostojeństwem, ale przełożył na ukraiński "Konrada Wallenroda".

W Polsce "Hej,sokoły" stały się popularne w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Po 1989 roku nabrała charakteru piosenki biesiadnej.

W 2016 roku obchodzimy dwie ważne rocznice, związane z Padurą. Autor "Hej, Sokoły" urodził się 215 lat temu w Illińcach, zmarł 145 lat temu w Koziatyniu.

30 czerwca w Illińcach odbędą się uroczystości rocznicowe, związane z jego twórczością i życiem. Na budynku miejscowej szkoły muzycznej zostanie odsłonięta dwujęzyczna tablica.

W trakcie uroczystości Polacy i Ukraińcy złożą kwiaty przed pomnikiem polskich i ukraińskich żołnierzy, poległych podczas przerwania linii frontu przez bolszewików w okolicach tej miejscowości w 1920 roku.

Igor Hrywna