Anna Maria Anders uczciła w Kuropatach pamięć ofiar represji stalinowskich

2016-04-13 18:12:45 (ost. akt: 2016-04-13 18:18:22)
Anna Maria Anders uczciła w Kuropatach pamięć ofiar represji stalinowskich

Autor zdjęcia: fot. M. Wojciechowski/Ambasada RP w Mińsku

Pełnomocnik prezes Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders uczciła pamięć tysięcy ofiar represji stalinowskich spoczywających w Kuropatach pod Mińskiem.

Sekretarz stanu ds. dialogu międzynarodowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Anna Maria Anders odwiedziła Mińsk w sobotę 9 kwietnia

Celem wizyty minister Anders była rozmowa z przedstawicielami białoruskich instytucji historycznych o ożywieniu polsko-białoruskiego dialogu historycznego. Wizyta odbywa się w duchu kontynuacji rozmów w tej sprawie prowadzonych w marcu w Mińsku przez szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego. Minister Anders spotkała się z prof. Wiktorem Szadurskim, dziekanem Wydziału Stosunków Międzynarodowych Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego oraz współprzewodniczącym Polsko-Białoruskiej Komisji Historyków. W rozmowie brali także udział przedstawiciele Instytutu Historii Narodowej Akademii Nauk Białorusi.

Po przybyciu do Mińska minister Anders uczciła ofiary represji stalinowskich w Kuropatach. - Jestem tutaj, żeby oddać hołd wszystkim, którzy zginęli jako ofiary stalinowskiego reżimu, represji stalinowskich – podkreśliła Anders w wypowiedzi dla dziennikarzy. - Emocje są nieprawdopodobne. Naprawdę czuje się, że tutaj są duchy tych osób.

Historycy szacują, że w Kuropatach spoczywa od 30 do 250 tys. ofiar sowieckich represji z lat 1937-1941, w tym Polacy. Do tej pory przeprowadzono tam bardzo nieliczne ekshumacje.

Według polskich oraz niezależnych białoruskich historyków, Kuropaty są najprawdopodobniej jednym z miejsc pochówku ofiar zbrodni katyńskiej i to właśnie tam należałoby zbudować ostatni, brakujący cmentarz katyński. Minister Anders podkreśliła, że czuje się osobiście związana z tematem zbrodni katyńskiej poprzez ojca gen. Władysława Andersa, twórcę polskich sił zbrojnych w ZSRS, który czekał na żołnierzy wziętych do niewoli sowieckiej po 17 września 1939 r., licząc, że dołączą do jego armii.

żródło: Ambasada RP w Mińsku


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna