Poświęcenie nowej kaplicy w Mariupolu

2016-01-23 09:54:16 (ost. akt: 2016-01-23 11:12:49)
Poświęcenie nowej kaplicy w Mariupolu

Autor zdjęcia: arch. parafii w Mariupolu

Mimo wyjazdu z Mariupola (Donbas) ponad 100 Polaków do Polski, w mieście pozostali nadal katolicy. 15 stycznia 2016 roku biskup charkowsko-zaporoski Stanisław Szyrokoradiuk poświęcił tam nową kaplicę w domu parafialnym, do której otworzył Drzwi Miłosierdzia.

W homilii podczas mszy św. celebrujący ją hierarcha powiedział, że ta kaplica jest od dzisiaj kościołem stacyjnym Roku Miłosierdzia, a Święte Drzwi zostały otwarte dla wiernych w strefie konfliktu wojennego w Donbasie. W obecnych warunkach trudno jest im dojechać do konkatedry w Zaporożu, dlatego mogą teraz skorzystać z odpustu Bożego Miłosierdzia w tej kaplicy.

O. Leonard Aduszkiewicz OSPPE, proboszcz paulińskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Mariupolu w rozmowie z dziennikarzem Kuriera Galicyjskiego zaznaczył, że na święta Bożego Narodzenia w kaplicy było o wiele więcej wiernych w porównaniu z rokiem ubiegłym.

– Bardzo cieszymy się, że w tym mieście nad Morzem Azowskim powstało sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej – powiedział biskup-senior Marian Buczek, który w tym dniu był we Lwowie. Przypomniał, że dotychczas wierni modlili się tam, gdzie mieszkają – na obrzeżach miasta, niemal na linii ognia. Kilka lat temu rozpoczęto budowę kościoła i domu zakonnego. W maju 2013 poświęcono kamień węgielny pod budowę klasztoru i obecnie prace te są już w znacznym stopniu zaawansowane, a w dolnej części przyszłej świątyni zbudowano dużą kaplicę, która służy w tej chwili jako świątynia parafialna. To tam gromadzi się większość ludzi. Kościół wznosi się na pięknym wzgórzu w centrum miasta. Kiedy zostanie całkowicie ukończony dom parafialny i zamieszkają tam zakonnicy, trwać będzie już tylko budowa kościoła.

Na pytanie, co będzie z parafią po wyjeździe stąd do Polski ponad stu naszych rodaków, biskup Buczek odpowiedział, że na ich miejsce przybyli tu katolicy innych narodowości, a nawet pojawili się niektórzy Polacy, którzy do tej pory nie mieli kontaktu z kościołem. Toteż – zdaniem biskupa – nie ma obaw, że parafia się zmniejszy. „Po tym uroczystym nabożeństwie widać, że konieczne jest zbudowanie większego kościoła na miarę miejscowych potrzeb” – dodał hierarcha. Podkreślił, że skoro w 500-tysięcznym Mariupolu wzniesiono wielką cerkiew prawosławną, to mieszkający tam ludzie innych wyznań też mają prawo zbudować swoją świątynię.

Na uroczystość w Mariupolu przybyli paulini z innych placówek na Ukrainie, księża diecezjalni, a w koncelebrze był biskup pomocniczy Jan Sobiło z Zaporoża. Radość katolików łacińskich dzielili też przedstawiciele innych Kościołów. O. Leonard Aduszkiewicz OSPPE powiedział, że utrzymuje dobre kontakty z proboszczem miejscowej parafii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, z grekokatolikami i z protestantami. Wspólnie modlą się oni o pokój na tym terenie i razem pełnią dzieła miłosierdzia. Mariupol leży prawie na linii frontu i jest często ostrzeliwany. Proboszcz parafii również podkreślił życzliwość obecnych przedstawicieli miejscowych władz ukraińskich – przewodniczącego miasta Mariupola Wadyma Bojczenki i przewodniczącego Donieckiej obwodowej administracji wojskowo-cywilnej Pawła Żebriwskiego, który jest katolikiem.

– Ta wojna, która obecnie się toczy na terenach ziemi donieckiej, dokonywane tu zabójstwa ludzi powinne się skończyć. I oczywiście, ta świątynia, ta kaplica, gdzie będziecie się zwracać do Pana, musi przynieść pokój na Donbas i Ukrainie – powiedział Paweł Żebriwski.

Po zakończeniu uroczystości bp Stanisław Szyrokoradiuk pojechał do żołnierzy, którzy pod Mariupolem bronią miasta i tej części Ukrainy przed separatystami rosyjskimi.

Zobacz:


Konstanty Czawaga
http://kuriergalicyjski.com

Założony w 1778 roku Mariupol leży nad Morzem Azowskim, w obwodzie donieckim. Założono je na miejscu warownego obozu kozaków zaporoskich. W 2013 roku mieszkało tam prawie 500 tysiecy osób. Ważny ośrodek portowy i przemysłowy.
Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę miasto znalazło się na linii frontu. Wielokrotnie ostrzeliwane przez Rosjan. 24 stycznia 2015 roku ostrzelane rosyjskimi pociskami Grad. Zginęło wtedy 30 mieszkańców miasta, prawie 100 zostało rannych.


Parafia rzymskokatolicka w mariupolu powstała w 1854 roku, w 1860 roku zbudowano kościół. Rosyjscy bolszewicy zniszczyli go w latach 30tych XX wieku.

Parafię odnowiono w 1996 roku pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Od 2009 roku proboszczem jest o. Leonard Aduszkiewicz.

Mariupol:

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna