Radio „Znad Wilii” ma 23 lata!

2015-07-01 23:10:44 (ost. akt: 2015-07-01 23:16:10)
Radio „Znad Wilii” ma 23 lata!

Autor zdjęcia: https://www.facebook.com/radioznadwilii

Najnowsze wiadomości z Wileńszczyzny i ze świata, najlepsza muzyka, dobrze znane głosy ulubionych DJ-ów, wysokie standardy dziennikarstwa – Radio "Znad Wilii" od 23 lat jest nieodłącznym elementem życia Polaków na Litwie.

Dzięki współczesnym technologiom stwierdzenie, że jesteśmy blisko swoich Słuchaczy, nie jest wyłącznie dźwięcznym hasłem. Radio „Znad Wilii” jest słyszalne nie tylko z odbiorników radiowych na paśmie 103,8 FM. Można nas słuchać w internecie na portalu zw.lt, dzięki czemu docieramy do najdalszych zakątków świata. Dzięki aplikacji na smartfony radio towarzyszy Słuchaczom na każdym kroku.

Jesteśmy dumni ze swoich tradycji, ale też mamy wiele ambicji i planów na przyszłość. Dużą wagę przywiązujemy do współpracy z młodzieżą, czego dowodem jest choćby szósta edycja konkursu „Radiożercy”. Jej efektem będzie pierwsze na Litwie profesjonalne radio dla młodzieży, które będą tworzyli zwycięzcy konkursu.

Radio to przede wszystkim ludzie – profesjonalni, rzetelni i z pasją. To dzięki nim codziennie powstają operatywne serwisy informacyjne, interesujące programy autorskie, dociekliwa publicystyka.

„Jestem dumny z tego, że Radio „Znad Wilii” jest największym sukcesem medialnym Polaków na Litwie. 23 lata to wiek rozwojowy, radio i portal będą się rozwijały i niosły prawdę dla mieszkających na Litwie rodaków. Będziemy patrzeć na ręce urzędników niezależnie od ich narodowości – takie jest zadanie obiektywnych, bezstronnych mediów. Nie jesteśmy na służbie żadnych partii czy organizacji, dlatego nie mamy założonej z góry jednej prawdy. Staramy się przedstawić różne opcje i opinie na każdy temat” – mówi założyciel i prezes radia Czesław Okińczyc.

Przedstawianie dokładnej i obiektywnej informacji jest szczególnie istotne w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej, w obliczu zagrożeń wynikających z propagandy. Rolę radia mniejszości narodowych w tym procesie wyróżniła także prezydent Dalia Grybauskaitė w swoim dorocznym orędziu, podkreślając, że Radio Znad Wilii pomaga odróżnić kłamstwo od prawdy.

„To najpiękniejsze przykłady zrozumienia obowiązku obywatelskiego i lojalności wobec państwa, jeszcze bardziej zobowiązujące nas do wzmacniania więzi z żyjącymi na Litwie wspólnotami narodowymi” – dodała prezydent.

Właśnie pielęgnowanie polskiej tożsamości narodowej jest jednym z głównych celów naszego działania. Gramy po polsku, pokazujemy, że polskość jest atrakcyjna i chcemy, by nasi Słuchacze byli dumni z tego, że są Polakami. Jesteśmy też orędownikami dobrych stosunków polsko-litewskich i w swojej dziedzinie staramy się działać na rzecz ich poprawy.

Dzięki wieloletniej współpracy i przyjaźni z Polskim Radiem nasi Słuchacze dobrze wiedzą nie tylko o tym, co się dzieje na Litwie, lecz także w Polsce i na świecie. Emitowany codziennie na naszej antenie program „Polskie Radio dla zagranicy” przybliża sprawy Polaków na całym świecie. Od dziś na naszej antenie startują dwa kolejne programy Polskiego Radia – „Więcej świata” i „Puls świata” – bo wszystko, co dzieje się daleko, ma wpływ także na nasze życie.

Sami również staramy się pomagać naszym kolegom z innych krajów. Już wkrótce niektóre autorskie programy i część wiadomości Radia Znad Wilii usłyszą także Polacy na Łotwie, w Dyneburgu.

W sytuacji, gdy media polskie na Litwie zmagają się z wieloma trudnościami natury materialnej, jesteśmy wdzięczni za pomoc i wsparcie naszym sponsorom i partnerom. Jest to przede wszystkim Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, z którego środków – za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” – jest dofinansowywane nasze radio. To także nasz wieloletni sponsor spółka Lotos, dzięki pomocy którego radio i portal wzbogaciły się o wiadomości sportowe. Wspólnie z Lotosem organizujemy liczne akcje społeczne, między innymi akcję „Bezpieczna droga do szkoły”, podczas której rozdajemy odblaski uczniom podwileńskich szkół i uczymy ich bezpieczeństwa na drodze. Razem z Fundacją PZU realizujemy projekt „Biblioteka w plecaku”, dzięki któremu dzieci z polskich szkół mają dostęp do współczesnej literatury polskiej – najnowszych, wyjątkowych, pięknie wydanych i mądrych książek dla dzieci.

Radio „Znad Wilii” wspólnie z portalem zw.lt jest patronem lub partnerem medialnym wielu imprez kulturalno-rozrywkowych w Wilnie, na Wileńszczyźnie, a nawet w Polsce, między innymi Tygodnia Filmu Polskiego, Dni Kultury Polskiej w DKP, licznych festiwali muzycznych i teatralnych, wydarzeń sportowych, Kongresu Lituanistów we Wrocławiu i wielu innych.

Dziękujemy wszystkim Słuchaczom za to, że jesteście z nami! Zapraszamy Was do współtworzenia radia i portalu!

Gramy dalej!

źródło: zw.lt