W Winnicy Polacy i Ukraińcy symbolicznie odnowili sojusz

2015-04-26 20:26:26 (ost. akt: 2015-04-26 23:32:48)
W Winnicy Polacy i Ukraińcy symbolicznie odnowili sojusz

W ukraińskiej Winnicy szczególnie uroczyście świętowano w tym roku 95-rocznicę zawarcia sojuszu polsko-ukraińskiego, którego celem było powstrzymanie bolszewickiej Rosji.

Przypomnijmy, że po porozumieniu Piłsudskiego i Petlury, 22 kwietnia 1920 roku podpisano polsko-ukraińską umowę. Przewidywała ona między innymi wspólną walkę z rosyjskim bolszewizmem.
16 maja 1920 roku marszałek Piłsudski przyjechał do Winnicy, miasta położonego około 250 kilometrów na południowy zachód od Kijowa. Winnica od początku maja, od momentu wyzwolenia z rąk bolszewików, pełniła funkcję tymczasowej stolicy Ukraińskiej Republiki Ludowej. Obaj przywódcy spotkali się, aby omówić zasady dalszej współpracy polsko-ukraińskiej.

Aby upamiętnić to historyczne spotkanie 11 listopada 2014 roku na dworcu w Winnicy odsłonięto pamiątkową tablicę o treści: "16 maja 1920 roku w Winnicy spotkali się Ataman Naczelny Symon Petlura i Marszałek Józef Piłsudski, przywódcy walk o wolność i niepodległość Polski i Ukrainy”.

25 kwietnia 2015 roku w Winnicy już po raz kolejny świętowano rocznicę sojuszu Piłsudski-Petlura. W tym roku szczególnie uroczyście. Na głównym placu Winnicy otwarto plenerową wystawę „Za Wolność Naszą i Waszą”. Grupy rekonstrukcyjne z Polski (SRH Marienburg) i Ukrainy (Kamieniec Podolski) zorganizowały wspólny pokaz musztry w mundurach WP i żołnierzy URL. Potem rekonstruktorzy wspólnie przeszli przez centrum Winnicy i złożyli kwiaty pod tablicami Marszałka Piłsudskiego oraz ministra rządu Ukraińskiej Republiki Ludowej Evhena Markowycza.

Na winnickim Uniwersytecie Technicznym na konferencji „Braterstwo broni. Polsko-Ukraiński Sojusz 1920 r.” spotkali się polscy i ukraińscy historycy. W winnickim kinie „Rodyna” odbyła się prezentacja filmu „Trudne braterstwo” z udziałem płk Tadeusza Krząstka.

W uroczystościach wzięli udział między innymi ambasador RP Henryk Litwin oraz
przewodniczący winnickiej Administracji Obwodowej Walerij Korowij (wojewoda), przewodniczący Rady Obwodowej Serhij Swytka (marszałek wojeództwa) oraz mer Winnicy Serhijem Morgunow.

Godne podkreślenia jest, że obchody zorganizowały ukraińskie towarzystwo "Historia Winnicy" i polskie "Kresowiacy" (przew. Jerzy Wójcicki z Winnicy)

oprac. Igor Hrywna


Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (2)

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Bieszczady i Wołyń #1723828 | 5.172.*.* 28 kwi 2015 10:16

    Oby nie było to odnowienie jak w latach 43 - 50 ubiegłego wieku .Gdzie banderowcy wymordowali ok 300 00 naszych Obywateli.

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

  2. ryga21 #1722924 | 88.156.*.* 27 kwi 2015 08:41

    Oby tylko współpraca nie zakończyła się jak wtedy...

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz