Kościół ufundował król Stefan Batory. Tam też miał być pochowany, ale kiedy umarł w 1586 roku, to światynia nie była jeszcze gotowa.
Po śmierci króla prace przerwano. Kościół ostatecznie zbudowano w końcu XVII wieku. Konsekracji Kościoła dokonano 6 grudnia 1705 roku w obecności króla polskiego Augusta II. Ołtarz główny i boczne wykonano w latach 1737-1760. W czasie II wojny światowej budynek w zasadzie nie nie ucierpiał.
Zaraz po wojnie dziekan grodzieński i proboszcz ks. Albin Jaroszewicz, został uwięziony przez władze sowieckie i w 1946 r. zmarł w łagrze. Po jego uwięzieniu proboszczem został ks. Emilian Wojtach, który w 1959 r. wyjechał do Polski. Wtedy proboszczem został ks. Kazimierz Szaniawski, którego władze państwowe w marcu 1960 roku zawiesiły w czynnościach. Przez następne lata wierni sami sprawowali tam nabożeństwa. Dzięki ich determionacji kościół przetrwał do lepszych czasów.
W roku 1988 roku komuniści zgodzili się, aby proboszczem parafii został ks. Tadeusz Kondrusiewicz, dzisiejszy Arcybiskup i Metropolita Mińsko-Mohylewski.
15 grudnia 1990 roku papież Jan Paweł II nadał kościołowi tytuł Bazyliki Mniejszej, a 13 kwietnia 1991 roku świątynia została katedrą nowo erygowanej diecezji grodzieńskiej.
Komentarze (0)
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez