Kaziuki odrodziły się na Warmii i Mazurach

2015-02-24 12:58:44 (ost. akt: 2015-02-24 14:29:57)
Zespół Tańca Ludowego "Perła" z Litwy. Kaziuki nad Węgorapą '2012

Zespół Tańca Ludowego "Perła" z Litwy. Kaziuki nad Węgorapą '2012

Autor zdjęcia: Anna Styrańczak

Pierwsze wileńskie "Kaziuki" w PRLu zatańczyły i zaśpiewały w 1985 roku w Lidzbarku Warmińskim. Wtedy jeszcze bez gości z Litwy. Na scenie wystąpiły kapele i instrumentaliści rodem z wileńszczyzny, ale już "Warmiacy" i "Mazurzy"

W dwóch falach repatriacji z terenów sowieckiej Litwy przyjechało do Polski ponad 200 tysięcy osób. Wielu z nich osiedliło się na Warmii i Mazurach, które stały się największym skupiskiem wilniuków. To właśnie wśród nich zrodziła się idea, aby wskrzesić tutaj "Kaziuki", najpopularniejszy i najstarszy wileński jarmark.

Pierwszy, pod nazwą "Kaziuki-Wilniuki" odbył się w 1985 roku w Lidzbarku Warmińskim. Potem rozprzestrzenił się na inne mazurskie miasta, gdzie po wojnie osiedli wilnianie i mieszkańcy wileńszczyzny.
Z czasem "Kaziuki" zaczęto świętować w całej Polsce.


czytelnik

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Komentarze (1)

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Sergej #2841500 | 185.244.*.* 30 gru 2019 18:41

    Mężczyźni! Znalazłem fajny serwis randkowy dla seksu, wiele dostępnych dziewcząt i kobiet z mojego miasta! Może być przydatny dla kogoś innego --- http://russex.xyz

    odpowiedz na ten komentarz