Orłowo. Pierwszy w Polsce pogrzeb Żołnierzy Niezłomnych

2015-02-17 14:18:44 (ost. akt: 2015-02-17 14:22:12)
Orłowo. Pierwszy w Polsce pogrzeb Żołnierzy Niezłomnych

Autor zdjęcia: Robert Arbatowski

W Orłowie koło Giżycka odbył się pierwszy w Polsce pogrzeb Żołnierzy Niezłomnych, żołnierzy 3. Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego

15 lutego w kościele pw. Kazimierza Królewicza w Orłowie dzień przed rocznicą bitwy pod Gajrowskimi odbyły się uroczystości pogrzebowe ekshumowanych żołnierzy 3. Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, którą dowodził kpt. Romuald Rajs ps. "Bury". Bitwa pod Gajkowskimi była największą bitwą podziemia niepodległościowego na Warmii i Mazurach. Podczas zatrzymania się na kwaterach ok. 130 żołnierzy NZW zostało zaatakowanych przez 1,5-tysięczny oddział NKWD, KBW, UB i LWP. Według źródeł historiograficznych w bitwie zginęło od 16 do 22 partyzantów. Dzięki staraniom Stowarzyszenia Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Gajrowskie” i Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, jesienią 2014 roku odkryto mogiłę, w której mieszkańcy okolicznych wsi pochowali poległych żołnierzy.

Według potwierdzonych informacji kilka dni po bitwie, pochówku dziewięciu ciał wraz ze swym bratem dokonała mieszkanka Gajrowskich, Stefania Gazda, z domu Augustynowicz. To ona i jej brat Stanisław Augustynowicz oraz Mazur Klimek wykopali w zmarzniętej ziemi grób dla żołnierzy.

W uroczystościach pogrzebowych wzięły udział rodziny poległych żołnierzy, mieszkańcy regionu oraz władze samorządowe i duchowieństwo. Kompania honorowa była reprezentowana przez żołnierzy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Sporą grupę wśród gości stanowiły również grupy rekonstrukcyjne, które zjechały z całego kraju do Orłowa na tę ważną dla nich uroczystość.

Ze Stanów Zjednoczonych przyleciał wraz z bratem Adam Ślepowroński, który jest wnukiem ppor. Jana Boguszewskiego ps. „Bitny”. O odnalezieniu jedynych potwierdzonych szczątków dowiedział się z internetu. Był również obecny syn dowódcy oddziału kpt. Romualda Rajsa ps. Bury” oraz siostrzeniec por. Kazimierza Chmielowskiego ps. „Rekin”.

Robert Arbatowski

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Ortolf