Polsko-ukraińskie pojednanie jest budowane dziś na kilku filarach historycznych. Jednym z nich jest polsko-ukraiński sojusz militarny, zawarty w 1920 roku w obliczu bolszewickiej agresji. 96 lat po tych wydarzeniach na dworcu kolejowym w Winnicy (centralna Ukraina) odsłonięto tablice, upamiętniającą przyjazd do tego miasta Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego spotkanie z Naczelnym Atamanem Symonem Petlurą.
16 maja 1920 roku Marszałek Piłsudski przyjechał do Winnicy, miasta położonego około 250 kilometrów na południowy zachód od Kijowa. Winnica od początku maja, od momentu wyzwolenia z rąk bolszewików, pełniła funkcję tymczasowej stolicy Ukraińskiej Republiki Ludowej. Obaj przywódcy spotkali się, aby omówić zasady dalszej współpracy polsko-ukraińskiej.
- Dziś, kiedy historia zatoczyła koło i świat cywilizowany znów starł się z euroazjatyckim barbarzyńcą, te wydarzenia sprzed prawie 100 lat nabierają szczególnego znaczenia - czytamy na stronie "Słowo Polskie", polonijnego portalu Polaków zamieszkjujących centralną Ukraine.
Aby upamiętnić to historyczne spotkanie 11 listopada 2014 roku na dworcu w Winnicy odsłonięto pamiątkowa tablicę o treści:
„16 maja 1920 roku w Winnicy spotkali się Ataman Naczelny Symon Petlura i Marszałek Józef Piłsudski, przywódcy walk o wolność i niepodległość Polski i Ukrainy”.
„16 maja 1920 roku w Winnicy spotkali się Ataman Naczelny Symon Petlura i Marszałek Józef Piłsudski, przywódcy walk o wolność i niepodległość Polski i Ukrainy”.
W uroczystościach, oprócz mieszkańców, wzięli udział między innymi ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin, konsul generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek oraz p.o. burmistrza Winnicy Serhij Morgunow i przewodniczący winnickiej Rady Obwodowej Serhij Swytko. Obecni byli również przewodniczący i członkowie polskich organizacji społecznych z obwodów chmielnickiego, żytomierskiego i winnickiego.
- Symbolicznym jest to, że w dniu dzisiejszym Ukraina znów jako pierwsza linia obrony starła się z mocarstwowymi ambicjami Rosji a Polska po raz kolejny udowodniła, że jest najlepszym partnerem dla państwa ukraińskiego na drodze do uniezależnienia się od kaprysów Putina i jego otoczenia - powiedział do zgromadzonych ambasador RP.
- Polska od wielu pełni funkcję „adwokata-prawnika” Ukrainy w europejskich instytucjach - podkreslił w swoim wystąpieniu przewodniczący winnickiej Rady Obwodowej
Tablicę poświęcił gwardian winnickiego kościoła kapucynów Konstantyn Morozow. Po czym wszyscy chętni złożyli pod nią kwiaty, upamiętniając nie tylko przyjazd Marszałka do Winnicy, ale także setki tysięcy bohaterów, którzy zginęli za „Wolność waszą i naszą”.
Oprac. ih na podstawie: Jerzy Wójcicki, W Winnicy odrodzono na nowo historię polsko-ukraińskiego sojuszu militarnego
Komentarze (6)
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
vera #1722558 | 89.228.*.* 26 kwi 2015 16:22
Wspierajmy Ukrainę ze wszystkich sił. za wolność naszą i waszą
odpowiedz na ten komentarz
grab #1628865 | 159.205.*.* 8 sty 2015 17:30
Trzeba pamiętać o ukraińskich mordach na Polakach, ale DZISIAJ trzeba popierać Ukrainę, bo walczy z groźniejszym wrogiem, Rosją.
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz
Zygfryd #1560244 | 178.235.*.* 19 lis 2014 15:18
al ? słyszałeś o banderowcach i ich mordach na Polakach .Zazwyczaj mordowali nas piłami i siekierami czasami widłami.
Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz
al #1543500 | 31.61.*.* 12 lis 2014 21:45
Niestety, historia się powtarza. Dzisiaj, jak w 1920 roku, znou grozi nam bolszewicko-rosyjska nawała. Ale tym razem musmy wygrać i my i Ukraińcy
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)