W Krainie Pogody Ducha

2015-10-04 18:50:30(ost. akt: 2015-10-04 22:06:36)

Autor zdjęcia: Gimnazjum w Szktowie

Uczniowie Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego w Szkotowie 29 września jako pierwsi mogli odbyć edukacyjną podróż po Krainie Pogody Ducha, a więc wielokulturowej ziemi gminy Kozłowo, w której przez wieki przeplatały się pierwiastki pruskie, mazurskie, niemieckie i polskie.
Młodzież wraz z opiekunami i organizatorami Alicją Eidtner i Krzysztofem Bucholskim punktualnie o godzinie 9.00 sprzed budynku Zespołu Szkół w Szkotowie wyruszyła w kierunku wsi Turowo. Celem pieszej wycieczki było przybliżenie uczniom historii swojej „małej ojczyzny”.

W czasie trwania peregrynacji Krzysztof Bucholski przedstawił uczestnikom historię lokacji wsi Szkotowo, Kownatki, Turowo. Mogli się oni także dowiedzieć, że na głębokości ok. 80 metrów pod Szkotowem znajdują się złoża węgla brunatnego; w okolicach jeziora Kownatki niegdyś czyhał na swoje ofiary mityczny Topik a w pobliżu Turowa można zobaczyć anioła. Uczniów szczególnie zainteresowały miejscowe legendy. Przewodnik zwrócił też uwagę na walory krajoznawcze najbliższej okolicy. Punktem docelowym wyprawy był kościół św. Michała Archanioła w Turowie.

Po ukazaniu historii turowskiej parafii - w tym roku przypada 50-lecie odbudowy kościoła - wszyscy uczestnicy udali się na ciepły posiłek.

W czasie niniejszej wędrówki, gimnazjaliści mieli okazję poznać walory turystyczno-krajobrazowe Krainy Pogody Ducha, zrozumieć złożoną historię swojej „małej ojczyzny” oraz uczestniczyć w aktywnym wypoczynku.
Piotr Sowiński
Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: SPSzkotowo

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5