Literacka uczta w Przedszkolu Samorządowym w Kowalach Oleckich

2018-10-03 23:04:47(ost. akt: 2018-10-03 23:16:42)

Autor zdjęcia: Archiwum Przedszkola Samorządowego w Kowalach Oleckich

W środę 26 września w związku z Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania, odbyło się spotkanie z pisarką Agatą Julią Prosińską, a w piątek 28 września bajki dzieciom czytała dyrektor przedszkola, pani logopeda, rodzice oraz uczniowie szkoły podstawowej.
Podczas tego wydarzenia uczciliśmy też pamięć autorki książek dla dzieci Janiny Porazińskiej w rocznicę jej urodzin czytając bajkę pt.,,Szewczyk Dratewka”. Słuchaliśmy też jej przepięknych kołysanek - "Był sobie król" i "Bajka iskierki”.


Podczas spotkania z pisarką Agatą Julią Prosińską dzieci poznały tajniki wiedzy na temat powstawania książki, poczynając od natchnienia poprzez systematyczną pracę, aż po ubranie dzieła w okładki i wędrówkę do czytelników. Przedszkolaki z uwagą słuchały czytanych przez nią bajek, które mogły same zaproponować. Z dumą chcemy zaznaczyć, że pani Agata jest absolwentką naszego przedszkola. W bardzo profesjonalny sposób zainteresowała dzieci pisarstwem, zaraziła je pasją tworzenia. Swoją słowną inwencję twórczą dzieci pięknie odzwierciedlały w zabawach z książką, wymyślając własne bajki. Potem gorąco pożegnały panią Agatę, a na pamiątkę spotkania podarowały jej wykonany przez siebie album pt. ,,Książka naszym przyjacielem”.

Całej tej literackiej uczcie przyglądały się grupowe maskotki – misie, które obecnie odbywają czytelniczą podróż po domach przedszkolaków, w ramach projektu edukacyjnego ,,Mały Miś w świecie wielkiej literatury”.

Codziennie stwarzamy przedszkolakom sytuacje sprzyjające kontaktowi z książką, sugerując się słowami współczesnego poety dla dzieci: ,,Jak nie wykształcimy czytelników Chotomskiej, nie będzie czytelników Szymborskiej”.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5