Żonkile 2018 - Łączy Nas Pamięć
2018-04-19 12:59:13(ost. akt: 2018-04-19 13:22:17)
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Stożnem kolejny raz włączyli się w akcję akcji społeczno-edukacyjną "Żonkile", upamiętniającą 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Stożnem zapoznali się z ideą i celami akcji, do włączenia się w którą zachęca Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Uczniowie kl. IV- VII wykonali mnóstwo papierowych żonkili, które rozdali pracownikom i uczniom szkoły. Obejrzeli również film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” i prezentację „Getto warszawskie”. Przy tej okazji nie sposób było nie przypomnieć sylwetek Witolda Pileckiego i Jana Karskiego – bohaterskich Polaków, którzy jako pierwsi informowali o Holokauście i obozach zagłady.
Szkoła propaguje akcję "Żonkile" również w środowisku lokalnym. W Filii Bibliotecznej w Stożnem/ Świetlicy Wiejskiej w Stożnem uczniowie wyeksponowali gazetkę informacyjną o powstaniu w getcie warszawskim.
19 kwietnia 2018 r. przypada 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Dlaczego żonkile?
Dlaczego żonkile?
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.
Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję rozdając podczas każdych obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych żonkili.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez