Bilardowe Mistrzostwa Warmii i Mazur z okazji Narodowego Święta Niepodległości

2022-11-06 12:00:00(ost. akt: 2022-11-06 09:33:07)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Już po raz jedenasty w dniach 10-11 listopada zostanie rozegrany turniej bilarda sportowego z cyklu Mistrzostwa Warmii i Mazur. Gospodarzami, jak co roku, będą Sportowy Klub Bilardowy w Mrągowie i Bałtyckie Centrum Bilardowe w Kętrzynie.
Zawody rozegrane zostaną w kategorii junior - 10 listopada w Mrągowie oraz seniorzy - 11 listopada w Kętrzynie. W turnieju wesmą udział drużyny czteroosobowe – seniorzy i trzyosobowe – juniorzy, w klasyfikacji indywidualnej i zespołowej. System rozgrywek jest taki, jak w II lidze PZBiL. W zawodach mogą brać udział zawodnicy licencjonowani oraz niezrzeszeni reprezentujący kluby, miasta lub regiony. Zgłoszenia do zawodów przyjmuje Komitet Organizacyjny do 9 listopada 2022 r. - Zapraszamy pasjonatów bilarda do udziału w tej imprezie, a w szczególności tych, którzy zechcą wystartować po raz pierwszy - zachęca przewodniczący komitetu, Wiesław Kuchciński.

Wspólna organizacja Mistrzostw Warmii i Mazur przez kluby z Mrągowa i Kętrzyna ma już kilkuletnią tradycję. W 2012 roku został zawiązany Komitet Organizacyjny Mistrzostwa Warmii i Mazur. W skład komitetu weszli wówczas przedstawiciele Kętrzyna, Giżycka, Morąga i Mrągowa. Już wtedy przyjęto, że będzie to impreza cykliczna, organizowana z okazji Narodowego Święta Niepodległości, dla podkreślenia znaczenia tego dnia. Zawody objął patronatem ówczesny przewodniczący Sejmiku Warmii i Mazur Julian Osiecki, który był również sponsorem nagród. - Pierwszy turniej rozgrywany w Mrągowie tylko w konkurencjach indywidualnych okazała się strzałem w dziesiątkę, zainteresowanie było bardzo duże - wspomina Wiesław Kuchciński.

Do Komitetu Organizacyjnego zostali włączeni przedstawiciele Olsztyna, Elbląga, Gołdapi, Ełku i Węgorzewa, został również rozszerzony zakres zawodów o konkurencję drużynową. Do 2015 roku turniej odbywał się w Mrągowie. Rok później po otwarciu Bałtyckiego Centrum Bilardowego został przeniesiony do Kętrzyna. Ze względu na dalszy rozwój tego sportu od 2017 roku Mistrzostwa Warmii i Mazur odbywają się dwutorowo: w kategorii juniorów 10 listopada w Mrągowie oraz seniorzy w dniu 11 listopada w Kętrzynie. W 2017 roku impreza uzyskała patronat Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego i nadano jej pełną nazwę: „Mistrzostwa Warmii i Mazur w Bilarda Sportowego z Okazji Święta Niepodległości o Puchar Marszałka Województwa Warmińsko- Mazurskiego". Nagrody w turnieju funduje Marszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin a okazjonalne upominki burmistrzowie Kętrzyna i Mrągowa. - Zagrożenie epidemiczne w czasie pandemii nieco zmniejszyło możliwości kontaktów, ale turniej zachował swoja ciągłość - dodaje Kuchciński.

W historii zawodów zwycięstwa odnosiły osiem razy drużyny z Kętrzyna i raz z Mrągowa. Indywidualnie dwukrotnie zwyciężali Krystian Kosik, Damian Ejmont, Dawid Tonojan reprezentujący Kętrzyn oraz Wadim Papizh – Giżycko i Łukasz Drożdż reprezentujący Mrągowo.

W skład Komitetu Organizacyjnego wchodzą:
Przewodniczący Wiesław Kuchciński, tel. 506245680
Zastępca Przewodniczącego Krystian Kosik, tel. 797512331
Sekretarz Cezary Zapadka, tel 512536994

red.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5