W Korszach namalowali cząstkę Ukrainy

2015-07-28 21:56:45(ost. akt: 2015-07-28 22:17:14)

Autor zdjęcia: Elżbieta Kozłowska

Biblioteka w Korszach jest uczestnikiem projektu „Kierunek wschód”. W jego ramach przez 3 dni uczestnicy projektu poznawali historie i kulturę Ukrainy oraz uczestniczyli w warsztatach malarskich „Namaluj cząstkę Ukrainy”.
Spotkanie rozpoczęła dyrektor biblioteki Jadwiga Hajduk, która krótko przedstawiła cel i charakter spotkania. Następnie zabrał głos dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, a zarazem opiekun naszych zajęć Tomasz Lenkowski. Wtedy przyszedł czas na naszego gościa z Ukrainy, który przyjechał do nas z miasteczka Luboml na Wołyniu.

Igor Drozd–Duszyński to malarz, tworzący obrazy inspirowane poezją, w których są zarówno obiekty architektoniczne jak i bajeczne ornamenty oraz kolory świata fantazji. Swojego czasu został odznaczony odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Po oficjalnym otwarciu spotkania, przyszedł czas na zaprezentowanie historii Ukrainy. Tu głos zabrał Kamil Kozłowskiopowiadając o historii i kulturze Ukrainy. Kamil opowiedział między innymi o znanych ukraińskich malarzach. O Ukrainie opowiadał też nasz gość.

Kolejny dzień całkowicie poświęciliśmy na malowanie. Każdy z uczestników otrzymał przybory do malowania. Po krótkim wstępie Igor Drozd–Duszyński zaczął
nas uczyć sztuki malowania. Dowiedzieliśmy się jak jak prawidłowo nakładać farbę na płótno i pociągać pędzlem. Uczestnicy wykonali też wspólny obraz. I tak malowaliśmy przez dwa dni. Niestety czas spotkań dobiegał końca. Trzeci dzień zajęć spędziliśmy przy ukraińskiej herbatce, na pogawędce o tym jak miło spędzaliśmy wspólnie czas.

Wystawę prac, które powstały podczas zajęć można obejrzeć w bibliotece w Korszach.

Program „Kierunek: Wschód” jest realizowany w ramach programu „Przemiany w Regionie - RITA” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, którego operatorem jest Fundacja Edukacja dla Demokracji od 2011 roku.

Elżbieta KozłowskaTen tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: biblioteka

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5