"Prawa człowieka, a uprawnienia policji" - debata społeczna
2015-12-04 17:00:22(ost. akt: 2015-12-04 14:58:12)
„Prawa człowieka, a uprawnienia policji”, to temat debaty społecznej, która odbyła się w Zespole Szkół Rolniczych w Kisielicach.
Debata zorganizowana została w związku z obchodzonym 10 grudnia Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Podczas debaty omówione zostały prawa i wolności człowieka w kontekście zadań realizowanych przez policję. Ponadto, naczelnik ruchu drogowego omówił zagadnienia dotyczące uprawnień policjantów podczas kontroli drogowej i zachowań kontrolowanych kierowców.
W sali gimnastycznej Zespołu Szkół Rolniczych w Kisielicach odbyła się debata społeczna, której tematem były „Prawa człowieka a uprawnienia Policji”. Debata zorganizowana została w związku z rokrocznie obchodzonym, każdego 10 grudnia Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka, ustanowionym w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 r. Spotkanie zorganizowano dzięki wspólnej inicjatywie Komendanta Powiatowego Policji w Iławie oraz Dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych w Kisielicach.
W spotkaniu uczestniczyli: Starosta Iławski Pan Marek Polański, dyrektor Zespołu Rolniczych Pan Piotr Piątkowski, a także Kierownik Referatu Urzędu Miejskiego w Kisielicach Pani Hanna Zalewska. Ze strony Komendy Powiatowej Policji w Iławie w debacie wzięli udział: Komendant Powiatowy Policji w Iławie insp. Krzysztof Konert, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Iławie podinsp. Waldemar Jackowski, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego nadkom. Sławomir Kołpacki, p.o. Naczelnika Wydziału Prewencji kom. Aneta Jurkiewicz, Komendant Komisariatu Policji w Suszu nadkom. Joanna Soboczyńska oraz Kierownik Posterunku Policji w Kisielicach asp.szt. Łukasz Krupiński.
Debatę rozpoczęła młodzież Zespołu Szkół Rolniczych w Kisielicach, która w swoim wystąpieniu przypomniała rys historyczny powstania i podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka jako najważniejszego dokumentu dotyczącego praw człowieka, a zarazem pierwszego, który przyjęty został przez społeczność międzynarodową.
Kom. Aneta Jurkiewicz p.o. Naczelnika Wydziału Prewencji z iławskiej komendy policji omówiła zagadnienia dotyczące praw i wolności człowieka w kontekście zadań realizowanych przez policję. Odpowiedziała na pytania: Czy uprawnienia policji stanowią ingerencję w prawa człowieka? oraz czy uprawnienia policji naruszają prawa człowieka? Omówiła także użycie środków przymusu bezpośredniego i broni palnej w kontekście przestrzegania praw człowieka. Natomiast nadkom. Sławomir Kołpacki, Naczelnik Ruchu Drogowego iławskiej policji przedstawił uprawnienia policji podczas kontroli drogowej. Omówił jakie prawa i obowiązki ma kontrolowany uczestnik ruchu drogowego, kiedy można zatrzymać mu prawo jazdy bądź dowód rejestracyjny.
Debata miała charakter otwarty. W tracie prelekcji nie zabrakło pytań i komentarzy na temat codziennych sytuacji, z jakimi mają do czynienia na co dzień uczniowie, nauczyciele oraz pedagodzy w kontekście przestrzegania praw człowieka. Jak podsumował podinsp. Waldemar Jackowski - duże zainteresowanie młodzieży oraz nauczycieli w dyskusję, ich pytania i wątpliwości oraz zebrane opinie i komentarze pozostałych uczestników debaty świadczą o potrzebie organizowania tego typu spotkań i będą cennym materiałem informacyjnym przy planowaniu kolejnych działań.
Celem debaty było przedstawienie tematu dotyczącego praw i wolności człowieka, w kontekście zadań realizowanych przez policję. Omówione zostały również zagadnienia dotyczące uprawnień policjantów podczas kontroli drogowej i zachowań kontrolowanych kierowców.
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
pomnia #1875194 | 91.240.*.* 6 gru 2015 17:33
po co w zdychającej szkole debata? Wiadomo dyrektor zarżnął szkołę za stołek
odpowiedz na ten komentarz
KDB #1873898 | 83.9.*.* 4 gru 2015 21:29
Podobno bardzo aktywny był Xdz dobrodziej Damian
odpowiedz na ten komentarz