Na lotnisku Wilamowo wspominali pamięć polskich bohaterów
2023-10-08 11:00:00(ost. akt: 2023-10-08 11:43:44)
7 października na Lotnisku Wilamowo pod Kętrzynem odbyły się uroczyste obchody Dnia Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II.
To już 23 edycja uroczystości, której celem jest upamiętnienie wielkich Polaków. Na lotnisku Aeroklubu Krainy Jezior znajdują się obeliski poświęcone m.in. kardynałowi Wyszyńskiemu i Janowi Pawłowi II. Inicjatorem tego specyficznego miejsca pamięci jest prezes AKJ Stanisław Tołwiński.
Tegoroczne obchody Dnia Pamięci... odbyły się 7 października. Podczas apelu pod obeliskami poświęconymi obu duchownym złożono kwiaty. Następnie w lotniczym hangarze odbyła się Polowa Msza Święta, po której na chętnych czekała wojskowa kuchnia polowa. W wydarzeniu udział wzięli m.in. Olga Semeniuk-Patkowska - Wiceminister Technologii i Rozwoju, Iwona Arent - poseł na Sejm RP, Jolanta Piotrowska - Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, lokalni samorządowcy, duchowni, przedstawiciele służb mundurowych i wojska, młodzież szkolna oraz kompania i orkiestra z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.
— Jan Paweł II i kardynał Wyszyński wpłynęli i wpływają na całokształt myślenia pokoleń. Cieszę się, że prezes Tołwiński potrafi łączyć te pokolenia, osób starszych i młodych. Ten walor tradycji i historii jest niezwykle ważny. Ta uroczystość jest momentem refleksji, ale też pokazania jak bardzo historia na Mazurach jest istotna — mówi Olga Semeniuk Patkowska, która była członkiem komitetu organizacyjnego tej uroczystości. — To nie jest moja pierwsza wizyta u pana Stanisława Tołwińskiego. Poprzednio byłam tu również w aspektach patriotycznych, tradycyjnych i historycznych, ale również tych związanych z rozwojem. Prezes Tołwiński jest królem mazurskiego nieba, jest również organizatorem corocznego, bardzo ważnego wydarzenia Mazury Air Show. Niestety w tym roku ta impreza się nie odbyła. Dołożę jednak wszelkich starań, aby w przyszłym roku liczna widownia mogła oglądać piękne pokazy na niebie. Październikowe wydarzenie też jest bardzo ważne, bo jet poświęcone osobom, które są niesamowicie ważne dla historii Polski.
Rangę uroczystości podkreśla również Iwona Arent. — Wspominamy tutaj pamięć naszych polskich bohaterów. Kardynał Stefan Wyszyński, św. Jan Paweł II to były osoby, które w najcięższych czasach, kiedy walczyliśmy o wolność, podtrzymywały nasz naród duchowo. Dlatego ważne jest, żebyśmy o tym pamiętali i oddawali hołd i podziękowanie oraz modlili się za dusze bohaterów, którzy byli przywódcami duchowymi naszego narodu — mówi posłanka.
Październik nie jest tutaj miesiącem przypadkowym. 6 października 1954 roku kardynał Stefan Wyszyński opuścił Stoczek Klasztorny, gdzie przebywał na internowaniu. Przewieziono go na lotnisko Wilamowo koło Kętrzyna. Tu wsiadł w samolot, który przewiózł go w kolejne miejsce internowania - do Prudnika. Z kolei 16 października 1978 roku kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem. Przyjął imię Jan Paweł II i 22 października rozpoczął swój pontyfikat. — Te wydarzenia skłoniły organizatorów, żeby uczcić pamięć, wspominać tych wielkich Polaków, a zarazem te dzieła, które były w ich życiu niezwykle istotne, niezwykle ważne i zostały nam przekazane — powiedział w swoim wystąpieniu podczas apelu stojący na czele komitetu organizacyjnego ks. Stanisław Majewski, proboszcz parafii pw. św. Jerzego w Kętrzynie.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez