Tydzień na drogach powiatu kętrzyńskiego

2023-07-05 10:12:06(ost. akt: 2023-07-05 12:32:27)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Nadal, pomimo licznych apeli do kierowców o zachowanie rozwagi i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, zdarzają się kierujący, którzy łamią obowiązujące zasady. Policjanci wyeliminowali kolejnych nieodpowiedzialnych użytkowników dróg.
W środę, 28 czerwca, kętrzyńscy policjanci Zespołu Ruchu Drogowego patrolując rejon miasta około godz. 11:30 zwrócili uwagę na kierującego oplem mężczyznę. Z posiadanych informacji przez policjantów wynikało, że kierujący może mieć aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Funkcjonariusze włączając sygnały świetlne i dźwiękowe nakazali kierowcy zatrzymać pojazd do kontroli drogowej. Mężczyzna pomimo wyraźnych znaków wydanych przez funkcjonariuszy, nie zatrzymał się, a wręcz przeciwnie - przyśpieszył i zaczął uciekać ulicami miasta, a następnie w kierunku miejscowości Muławki. Podczas ucieczki kierujący autem popełnił szereg wykroczeń w ruchu drogowym m.in. nie stosował się do podwójnej linii ciągłej wyprzedzając pojazdy, dodatkowo poza drogą publiczną doprowadził do dwóch zdarzeń. Najpierw uszkodził zaparkowanego peugeota, a później potrącił lusterkiem pieszego na szczęście nie powodując u niego obrażeń. W Muławkach (gm. Kętrzyn) kontynuował ucieczkę drogą szutrową. Do pościgu włączyli się również funkcjonariusze zespołu patrolowo interwencyjnego. Gdy kierowca wjechał w grząski teren wysiadł z auta i kontynuował ucieczkę pieszo przez zakrzaczenia. Jego ucieczka nie trwała długo, po chwili został zatrzymany przez policjantów prewencji. Jak się okazało przypuszczenia funkcjonariuszy potwierdziły się. 35-latek kierował autem mając aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych obowiązujący do 2025 roku. Dodatkowo okazało się, że był nietrzeźwy. Badanie stanu trzeźwości wykazało prawie 2 promile alkoholu w jego organizmie. Jakby tego było mało podczas dalszych czynności wyszło na jaw, że mężczyzna kierujący pojazdem dokonał krótkotrwałego użycia pojazdu. Podczas sprawdzania mężczyzny i pojazdu okazało się, że posiadał przy sobie narkotyki. Wykonany test dał wynik pozytywny w kierunku amfetaminy. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. 35-latek usłyszał już zarzuty, do których się przyznał. Teraz za swoje zachowania odpowie przed sądem, gdzie odpowie za szereg popełnionych przestępstw.

W piątek, 30 czerwca, około godz. 17:00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na drodze wojewódzkiej 650 pomiędzy Nową Różanką, a miejscowością Siniec. Z przekazanych informacji wynikało, że dachowała toyota. We wskazane miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Będący na miejscu policjanci ustali, że kierujący skodą 69-letni mężczyzna podczas wyprzedzania innego pojazdu zmusił prawidłowo jadącą z naprzeciwka toyotą kobietę do gwałtownego hamowania, w wyniku czego 32-latka wjechała pojazdem do rowu, gdzie pojazd dachował. Na szczęście nie odniosła obrażeń i zakończyło się na kolizji drogowej. Sprawca tego zdarzenia został ukarany mandatem karnym. - Pamiętajmy, że wyprzedzanie pojazdem to najbardziej niebezpieczny manewr, jaki wykonuje kierowca w ruchu drogowym. Jest to sytuacja, która wymaga od kierowcy szczególnej ostrożności i często wykonywania kilku czynności w tym samym czasie - przypomina asp. Ewelina Piaścik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie.

Również w piątek około godz. 18:30 w miejscowości Gudniki (gm. Korsze) doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia. Z przekazanych informacji wynikało, że pojazd dachował w przydrożnym rowie. Będący na miejscu policjanci ustalili, że kierująca pojazdem 36-letnia kobieta chcąc uniknąć zderzenia z sarną, która miała jej wbiec na jezdnię próbowała uniknąć z nią zderzenia w wyniku czego wjechała do przydrożnego rowu, gdzie pojazd dachował. Kierująca nie odniosła obrażeń. Z uwagi na powstałe uszkodzenia auta funkcjonariusze zatrzymali dowód rejestracyjny.

Do kolejnego nietypowego zdarzenia w ruchu drogowym doszło w sobotę, 1 lipca, około godz. 14:30 w Leśniewie (gm. Srokowo) z udziałem dwóch cyklistów. Kierujący rowerem 64-letni mężczyzna nie udzielił pierwszeństwa przejazdu dla prawidłowo jadącego jednośladem 54-latka, w wyniku czego doszło do zderzenia. Na szczęście skończyło się na strachu i zakwalifikowano zdarzenie jako kolizja drogowa za którą sprawca został pouczony.

W tym samym czasie oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym z udziałem motocyklisty w Kruszewcu (gm. Kętrzyn). Będący na miejscu policjanci ustalili, że kierujący jednośladem 57-latek na prostej drodze stracił panowanie nad pojazdem w wyniku czego wywrócił się. Na szczęście nie odniósł poważniejszych obrażeń i za to zdarzenie został pouczony.

Źródło: KPP Kętrzyn

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5