Kętrzyńscy strażacy obchodzili swoje święto

2023-05-30 18:30:31(ost. akt: 2023-05-31 16:31:22)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Wprawdzie Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja, jednak strażacy z powiatu kętrzyńskiego świętowali dopiero 29 maja. Na uroczystościach z udziałem m.in. władz samorządowych nie zabrakło życzeń i podziękowań.
Obchody rozpoczęła msza święta w Bazylice św. Jerzego, po której strażacy oraz zaproszeni goście udali się na plac Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Tam odbyła się dalsza część obchodów Międzynarodowego Dnia Strażaka. Były podziękowania, życzenia, odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe.

Obrazek w tresci

Jednak stałe elementy strażackich uroczystości, poprzedziła minuta ciszy poświęcona pamięci tych, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku na wieczną służbę. Szczególnie wspomniano Macieja Ciunowicza, który zmarł w lipcu 2018 roku w wyniku obrażeń, jakich doznał w wypadku w czasie ćwiczeń na terenie kętrzyńskiej komendy.

Obrazek w tresci

W wydarzeniu udział wzięli m.in. Senator RP Małgorzata Kopiczko, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Tomasz Komoszyński, przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych oraz zaproszeni goście. Komendant wojewódzki podziękował przy tej okazji samorządowcom i przedstawicielom rządu za okazywane wsparcie. — Dzięki niemu do Ochotniczych Straży Pożarnych z Warmii i Mazur trafi 31 nowych samochodów, w tym jeden z niewielu ciężkich pojazdów ratowniczo-gaśniczych dla OSP Reszel — przypomniał nadbryg. Tomasz Komoszyński.

Obrazek w tresci

W imieniu samorządowców głos zabrał starosta powiatu kętrzyńskiego Michał Kochanowski. — Wiemy, że jesteście tą formacją w systemie wewnętrznego bezpieczeństwa naszego państwa, która odpowiada za przyczyny, skutki i dba o to, aby niwelować te zagrożenia, które każdego dnia są nad naszym społeczeństwem. Za to serdecznie dziękuję — powiedział w swoim wystąpieniu. — Mam wrażenie, że na straż pożarną co chwilę są nakładane jakieś nowe obowiązki. To wynika oczywiście ze zmieniającej się sytuacji zewnętrznej i wewnętrznej, z zagrożeń, z którymi się wcześniej nie spotykaliśmy. Czasami zastanawiam się, co jeszcze przyjdzie wykonywać naszym strażakom. I nie chodzi mi tu o to, że jesteście obciążani nowymi obowiązkami. Najwidoczniej ustawodawcy mają świadomość, że kto inny, jak nie strażacy poradzą sobie z nowym wyzwaniem. Współczesny strażak to osoba, która musi być obdarzona bardzo wszechstronną wiedzą i kompetencjami.

Obrazek w tresci

Co czują strażacy w dniu swojego święta? — To, co każdego innego dnia - satysfakcję.To jednocześnie praca i służba dająca samospełnienie i radość z tego, że się komuś pomogło. Święto nie powoduje tego, że czujemy się lepsi — mówi Andrzej Adamiak z OSP Reszel. — To miłe, że możemy świętować, ludzie się nami interesują, przychodzą z życzeniami, gratulacjami. To dowodzi, że nasza służba ma dla nich znaczenie — dodaje druh Krzysztof Iwanow, dla którego ten dzień był wyjątkowy również z innego powodu. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał mu Odznakę Świętego FLORIANA za zasługi dla społeczności lokalnej. — Naszej służby nie pełnimy dla pieniędzy. Robimy to dla wspólnego dobra, a takie formy uznania są miłą formą wynagrodzenia społecznej pracy — nie kryje radości strażak. Krzysztof Iwanow od 1994 roku związany z ochroną ppoż. jako Komendant Gminny Ochrony przeciwpożarowej na terenie gminy Reszel. Jest również Naczelnikiem OSP w Reszlu, członkiem Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kętrzynie oraz członkiem Komisji Historycznej przy Zarządzie Wojewódzkim ZOSP RP w Olsztynie. — Niemal 30 lat w służbie i wciąż mi się chce. A nawet jeszcze bardziej się chce. Widać efekty tego, co się stworzyło - nowe budynki, nowe samochody, nowe strażnice. 17 czerwca oddajemy do użytku kolejną strażnicę w Pilcu. Widać ogromną różnicę w porównaniu do czasów, kiedy rozpoczynałem służbę — opowiada.

Obrazek w tresci

Awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymali:

mł. asp. Krzysztof Lebiedziok na stopień aspiranta - w służbie od 2005 roku, na stanowisku starszego dyżurnego stanowiska kierowania
mł. ogn. Paweł Łuszczak na stopień ogniomistrza - w służbie od 2010 roku na stanowisku starszy technik sztabowy
st. str. Karol Kuriata na stopień sekcyjnego - w służbie od 2020 roku na stanowisku młodszy ratownik
str. Kamil Urbanowicz na stopień starszego strażaka - w służbie od 2021 roku na stanowisku stażysty

Za zaangażowanie i wzorowe wykonywanie zadań służbowych oraz osiągnięte wyniki w służbie przyznane zostały nagrody finansowe i awanse w stanowiskach służbowych.

Nagrodę finansową Komendanta Wojewódzkiego PSP otrzymali:

bryg. Tomasz Syguła - Komendant Powiatowy PSP w Kętrzynie
st. kpt. Kamil Golon - Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Kętrzynie
kpt. Krzysztof Gembal - Dowódca JRG
st. sekc. Bartosz Kurzątkowski
sekc. Tomasz Olechnowicz
sekc. Dariusz Trocki

Obrazek w tresci

Awanse w stanowisku otrzymali:

mł. ogn. Marcin Żywicki – mianowany na młodszego operatora sprzętu, służbę pełni od 2012 roku
st. str. Kamil Urbanowicz – mianowany na młodszego ratownika kierowcę, służbę w pełni od 2021 roku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył Złotym medalem za długoletnią służbę asp. Grzegorza Januszkiewicza oraz Brązowym Medalem za długoletnią służbę mł. asp. Piotra Szeryńskiego. Dodatkowo Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał Brązową odznakę "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej" funkcjonariuszowi st. ogn. Dariuszowi Hajduczeni. Te odznaczenia wręczono kętrzyńskim strażakom podczas wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka dnia 9 maja 2023 r. w Olecku.

Obrazek w tresci

Uroczystość w Kętrzynie uświetniła strażacka orkiestra z OSP Kętrzyn. Uczestnicy spędzili czas również przy poczęstunku, a także mogli obejrzeć zabytkową sikawkę E.C. Flader, będącą obecnie własnością Piotra Wiśniewskiego - prezesa OSP Kętrzyn.

Obrazek w tresci


Wojciech Caruk

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5