Zmarł Jan Kozikowski. Był cenionym kostiumografem i scenografem

2023-05-09 12:23:09(ost. akt: 2023-05-09 13:31:40)

Autor zdjęcia: źródło: FB Teatr Jaracza Olsztyn

8 maja zmarł pochodzący z Kętrzyna Jan Kozikowski - kostiumograf, scenograf i aktor. Współpracował z wieloma teatrami, a jego nazwisko pojawiło się również w znanych polskich filmach.
Jan Kozikowski urodził się w 1971 roku w Kętrzynie. W Supraślu ukończył Liceum Plastyczne, tam też zainteresował się teatrem. W 1995 ukończył studia aktorskie na PWST w Warszawie. Zagrał w kilku spektaklach teatralnych, teatrach telewizji, jak również filmach. Pod koniec lat 90-tych pojawił się gościnnie w popularnym serialu "Boża podszewka".

Studiował również w Katedrze Scenografii warszawskiej ASP. To właśnie tej dziedzinie poświęcił najbardziej swoją życiową drogę - zajął się projektowaniem scenografii i kostiumów do spektakli i filmów. Z jego usług korzystały teatry m.in. w Warszawie, Opolu, Krakowie, Łodzi, Gnieźnie, Kaliszu i Olsztynie.

Na stronie FB Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie czytamy: "W Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie przygotował scenografie do czterech tytułów: „Paragrafu 22” Josepha Hellera w reż. Tomasza Obary (2005 rok), „Kurki wodnej” Witkacego w reż. Krzysztofa Rekowskiego (2018 rok), „Panien z Wilka” Jarosława Iwaszkiewicza w reż. Krzysztofa Rekowskiego (2019 rok) oraz „Wroga publicznego” Istvana Tasnadiego w reż. Zbigniewa Brzozy (2020 rok)."

Z kolei Teatr Nowy w Poznaniu napisał o Kozikowskim tak: "Debiutował, pracując przy KARTOTECE Tadeusza Różewicza w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego w gnieźnieńskim teatrze, współpracował również m.in. z Izabelą Cywińską, Agnieszką Glińską, Janem Englertem, Piotrem Cieplakiem i Wojciechem Malajkatem, a publiczność naszego teatru przez dekadę mogła podziwiać jego pracę, oglądając DOM LALKI w reżyserii Michała Siegoczyńskiego."

Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany, m.in.:
2002 Opole - XXVII OKT - nagroda za scenografię do przedstawienia "Matka Joanna od Aniołów" wg Jarosława Iwaszkiewicza w Teatrze im.Jana Kochanowskiego w Opolu

2006 XII Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej - nagroda za scenografię do przedstawienia "Wszystkim Zygmuntom Między Oczy" Mariusza Sieniewicza w Teatrze Polskim we Wrocławiu

2006 Warszawa - I Ogólnopolski Konkurs na teatralną inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej - nagroda za scenografię do przedstawienia "Matka Joanna od Aniołów" wg Jarosława Iwaszkiewicza w Teatrze im.Jana Kochanowskiego w Opolu

W 2002 roku był nominowany do Polskiej nagrody Filmowej ORZEŁ za kostiumy do filmu "Pół serio". W tej produkcji odpowiadał również za scenografię. Oprócz tego zajmował się kostiumami w takich popularnych polskich komediach, jak "Testosteron" czy "Ciało".

- Trudno nam uwierzyć, że już nie zobaczymy Janka. Zapamiętamy Go jak pełen pomysłów przyjeżdżał z projektami i angażował się w pracę - wspominają dyrekcja i pracownicy olsztyńskiego teatru, składając rodzinie i bliskim wyrazy współczucia.

Jana Kozikowskiego w mediach społecznościowych pożegnało wielu przedstawicieli środowiska teatralno-aktorskiego, m.in. Anna Sroka-Hryń, Joanna Trzepiecińska czy Przemek Stippa. - Od spektaklu „Mrok”, przez wiele innych, spełnionych spotkań w teatrze, w Janka pięknych scenografiach i niezwykłych kostiumach. Potrafił wyczarować nowy, fascynujący świat z zapomnianych elementów starych scenografii i kostiumów z magazynów teatralnych. Serdeczny kolega, przyjaciel. Nieoceniony kompan, dusza towarzystwa. To On zwykle niestrudzony, jako ostatni, „gasił światło” po imprezie. Jego Światło zgasło ostatecznie… - napisał na Facebooku ten ostatni.

Mimo pracy w całym kraju nie zapominał o rodzimym mieście. W 2019 roku razem z Katarzyną Bronakowską współpracował przy scenografii II Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Artystycznej OPPA, który odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym w Kętrzynie.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5