Oddali hołd ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem

2023-04-13 10:00:00(ost. akt: 2023-04-13 09:39:42)

Autor zdjęcia: źródło: FB Michał Kochanowski

10 kwietnia, w Wielkanocny Poniedziałek, na lotnisku Wilamowo (gm. Kętrzyn) odbyły się obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej.
Uroczystość rozpoczęto ceremonią podniesienia flagi państwowej oraz sygnałami syren strażackich pojazdów. Następnie przypomniano nazwiska wszystkich ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 roku. Nie zabrakło też ekumenicznej modlitwy, a pod symbolicznym obeliskiem poświęconym ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem złożono kwiaty.

W wydarzeniu uczestniczył Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki oraz samorządowcy z powiatu kętrzyńskiego, przedstawiciele służb mundurowych, żołnierze 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, druhowie lokalnych jednostek OSP i mieszkańcy.

- Jak przystało na ludzi wrażliwych, pragniemy w tym dniu dać wyraz pamięci oraz złożyć hołd ofiarom narodowej katastrofy pod Smoleńskiem. Niech to tragiczne wydarzenie skłoni serca i umysły do zadumy, pokory, zgody obywatelskiej i powszechnej życzliwości - mówi Stanisław Tołwiński, prezes Aeroklubu Krainy Jezior i inicjator corocznego wydarzenia.

To właśnie na podkętrzyńskim lotnisku ustawiono pierwszy w Polsce obelisk upamiętniający tragiczną katastrofę, w które zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką. Stanął on w tym miejscu już niecały miesiąc po tym zdarzeniu. - Odlew został wykonany w zakładach w Reszlu, wyjątkowo z żeliwa by w wyniku naturalnych zmian rdzewiejąc symbolizował krwawienie. Przedstawia on rozerwany samolot z umieszczonym Godłem Rzeczypospolitej Polskiej w miejscu styku skrzydeł z głównym kadłubem nawiązując do pewnego wyrazu - symboliki ukrzyżowania - wyjaśnia Tołwiński. Na skrzydłach i stateczniku znajdują się okolicznościowe transkrypcje.


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5