W hołdzie ofiarom Wielkiego Głodu

2022-12-04 08:41:31(ost. akt: 2022-12-04 09:55:43)

Autor zdjęcia: Andrzej Sydor

W czwartą sobotę listopada w Ukrainie obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu 1932- 1933. O tym tragicznym wydarzeniu nie zapomniała również ukraińska społeczność powiatu kętrzyńskiego. W sobotni wieczór tradycyjnie w wielu ukraińskich domach zapłonęły świece.
W niedzielę 27 listopada w intencji ofiar modlono się w cerkwi. Proboszcz parafii greckokatolickiej w Kętrzynie o. Igor Harasim przeczytał list od papieża Franciszka skierowany do narodu ukraińskiego, w którym głowa Kościoła odniósł się do tragicznych wydarzeń sprzed dziewięćdziesięciu lat.

Po mszy w parafialnej świetlicy odbyła się akademia, otwarcia której dokonał przewodniczący Kętrzyńskiego Koła Związku Ukraińców w Polsce Andrzej Sydor. Przywitał on wszystkich przybyłych i wygłosił referat na temat przyczyn, przebiegu i skutków sztucznego głodu, który pochłonął miliony ludzkich istnień.

- Wielki Głód sztucznie wywołany przez centralę partii komunistycznej w Moskwie miał na celu niedopuszczenie do próby tworzenia zrębów państwa ukraińskiego niezależnego od Kremla. Niestety, rosyjscy bandyci i terroryści ze zbrodniarzem Putinem na czele kontynuują ludobójstwo zapoczątkowane przez swoich poprzedników - podkreślił szef koła.

Następnie dzieci z punktu nauczania języka ukraińskiego, prowadzonego przez Ewę Kłek, zaprezentowały wzruszający montaż słowno-muzyczny. Wzięły w nim udział dzieci uchodźców ze wschodniej Ukrainy. Na zakończenie uroczystości odbyła się projekcja filmu.

Głód dotknął wszystkich mieszkańców Ukrainy: Rosjan, Greków, Żydów, Bułgarów, a także mniejszość polską z rejonu Żytomierza czy Kamieńca Podolskiego. Jak twierdzi prof. Robert Kuśnierz, polski historyk i sowietolog: - ,,Nie ma precyzyjnych danych na temat liczby polskich ofiar, ale szacuje się ją na 20 – 60 tys.”

as

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5