Nowy budynek w Wilczym Szańcu już czeka na turystów

2022-11-06 08:00:00(ost. akt: 2022-11-06 10:32:28)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Po ponad rocznej budowie w Wilczym Szańcu otwarto część Budynku Obsługi Turystów. To jedna z najważniejszych inwestycji zrealizowanych w dawnej kwaterze Hitlera.
Od 2017 roku, kiedy to Lasy Państwowe po sądowej batalii odzyskały zabytkowy kompleks bunkrów w Gierłoży (gm. Kętrzyn), wprowadzono w tym miejscu wiele zmian. Nadleśnictwo Srokowo powołało w tym miejscu Ośrodek Edukacji Historyczno-Przyrodniczej "Wilczy Szaniec". Zarządcy co roku dokładają starań, żeby rozwijać to miejsce i czynić je jeszcze bardziej atrakcyjnym dla turysty.

26 maja 2021 roku wmurowano akt erekcyjny pod Budynek Obsługi Turystów. Po ponad roku prace budowlane i wykończeniowe dobiegły końca. Powierzchnia całego budynku wynosi 353 m2. W środku znajdują się sklep z pamiątkami, biuro i zaplecze, toalety, prysznice, pomieszczenie dla matek z małymi dziećmi oraz kawiarnia z tarasem. Teraz turyści odwiedzający gierłoski obiekt mogą korzystać już z części BOT-u. - Już dziś można korzystać z pełnego zaplecza sanitarnego, a wkrótce nastąpi otwarcie nowoczesnego sklepu z publikacjami dotyczącymi Wilczego Szańca i pamiątkami - mówi Zenon Piotrowicz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo.

Wartość tej inwestycji to kwota 2 646 000 złotych. Środki pochodzą zarówno z budżetu Nadleśnictwa Srokowo, jak również Funduszu Leśnego PGL Lasy Państwowe.

Wilczy Szaniec to jeden z najpopularniejszych obiektów historycznych na Warmii i Mazurach. Rocznie odwiedza go ok. 300 000 turystów. Tegoroczny sezon dobiegł końca, jednak dawna kwatera wodza III Rzeszy jest dostępna cały rok. Zarządcy chcą uruchomić wystawę "Czas terroru 1939 - 1944". - To będzie cała II wojna światowa w pigułce, przedstawiona w bardzo nowoczesny sposób - informuje Piotrowicz.


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5