Najpopularniejsi sołtysi powiatu kętrzyńskiego zostali nagrodzeni

2022-06-11 12:00:00(ost. akt: 2022-06-11 17:12:03)
Maria Frankowska - Sołtys Roku Powiatu Kętrzyńskiego

Maria Frankowska - Sołtys Roku Powiatu Kętrzyńskiego

Autor zdjęcia: Bartek Grądkowski / Powiat Kętrzyński

Władze Powiatu Kętrzyńskiego postanowiły w szczególny sposób docenić lokalnych sołtysów. W tym celu przeprowadzono konkurs, w którym mieszkańcy wybrali najpopularniejszych liderów swoich małych społeczności.
Sołtys dba o każdą sprawę dotyczącą jego sołectwa. Od spraw społecznych przez infrastrukturę i inwestycje, aż po wydarzenia kulturalne i sportowe. Powinien cieszyć się poważaniem i zaufaniem mieszkańców, być również otwarty na ich potrzeby, znać ich problemy. Sołtys to na pewno osoba otwarta i kontaktowa, której nie jest obojętny los sąsiadów. Gdy pojawia się problem, szuka rozwiązania. To do niego mieszkańcy wsi pukają, gdy potrzebują rady.

Dlatego celem konkursu zorganizowanego przez Powiat Kętrzyński było promowanie najbardziej aktywnych sołtysów, którzy pracują na rzecz społeczności lokalnej. - Sołtysi, często po cichu i bez splendoru, wykonują ciężką pracę na rzecz wsi. I nie chodzi tutaj tylko o przekazywanie kurend czy dostarczanie nakazów podatkowych. Sołtysi to wielokrotnie liderzy, dzięki którym mieszkańcy wsi rozwijają się społecznie, stają się bardziej aktywni i zintegrowani - podkreśla Michał Kochanowski, starosta kętrzyński. Mieszkańcy mogli zgłaszać kandydatury swoich sołtysów. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowano ostatecznie 10 osób. Głosowanie odbywało się za pomocą mediów społecznościowych oraz kart do głosowania umieszczonych w lokalnej prasie. Zwycięzców poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się 3 czerwca w Powiatowym Centrum Edukacyjnym w Kętrzynie.

Wydarzenie zgromadziło wielu znamienitych gości. Obecni byli m.in. Marcin Kowalczyk - Szef Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Aktywów Państwowych, posłanki i posłowie: Anna Wojciechowska, Iwona Arent, Paweł Papke, Jerzy Małecki, Wojciech Maksymowicz, senator Małgorzata Kopiczko oraz samorządowcy z powiatu kętrzyńskiego.

Tytuł "Sołtysa Roku" zdobyła Maria Frankowska z Sołectwa Nowa Różanka (gm. Kętrzyn). Nagrodą jest 2000 złotych. Zwyciężczyni chce przeznaczyć te pieniądze na doposażenie placu zabaw. - Jestem sołtysem dopiero trzy lata, pierwszą kadencję. Robię wszystko, dzień i noc - kiedy tylko trzeba. Wspieram mieszkańców, pomagam im załatwiać różne sprawy, zgłaszam problemy do naszego Urzędu Gminy i wójta Pawła Bobrowskiego. Robimy drogi, odnawiamy plac zabaw, kupiliśmy kosę do wykaszania poboczy, postawiliśmy garaż. Myślę, że przez te trzy lata osiągnęliśmy bardzo dużo - powiedziała w rozmowie z Telewizją KTK nagrodzona kobieta.

Obrazek w tresci

Laureatami plebiscytu zostali
1. Szymon Gałka, sołtys Sołectwa Pilec (gm. Reszel)
2. Sylwia Kowalczyk, sołtys Sołectwo Winda (gm. Barciany)
3. Kazimierz Rutkowski, sołtys Sołectwa Jegławki (gm. Srokowo)
4. Małgorzata Zubek, sołtys Sołectwa Kraskowo (gm. Korsze)

Wyróżnienia otrzymali: Leon Gałecki z Sołectwa Łankiejmy (gm. Korsze), Hanna Szwajdych z Sołectwa Momajny (gm. Barciany), Jarosław Pawłowski z Sołectwa Klewno (gm. Reszel), Jolanta Puczkowska z Sołectwa Frączkowo (gm. Barciany) oraz Krzysztof Wróblewski z Sołectwa Langanki (gm. Kętrzyn). Nagrodę specjalną dla sołtysa z najdłuższym stażem w powiecie kętrzyńskim otrzymał Eugeniusz Kowaluk. Sołtys Sołectwa Gudniki cieszy się tek dużym zaufaniem lokalnej społeczności, że swoją funkcję pełni już 34 lata.


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5