Butelki, puszki, paczki po papierosach i... części samochodowe. Takie "fanty" można znaleźć w lasach pod Kętrzynem

2021-10-19 18:27:40 (ost. akt: 2021-10-19 18:46:13)

Autor zdjęcia: Andrzej Sydor

Na początku października odbyła się szósta edycja Akcji ,,Sprzątanie lasów” zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Kętrzynie. Jej celem jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej mieszkańców powiatu kętrzyńskiego oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne.
Ideą przedsięwzięcia jest również promocja i kreowanie postaw przyjaznych środowisku, w zakresie poszanowania zasobów naturalnych, a w szczególności wody, surowców naturalnych i lasów. Ponadto zwrócenie uwagi na racjonalną gospodarkę odpadami.

Uczestnikami wydarzenia ekologicznego były dzieci ze szkół podstawowych z Nakomiad, Srokowa, Barcian i Korsz oraz uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie.

Obrazek w tresci

Wychowankowie wraz z opiekunami, służbą leśną oraz myśliwymi zbierali śmieci porzucone przez nieodpowiedzialnych turystów w kompleksach leśnych powiatu kętrzyńskiego.
- Niestety najwięcej śmieci można spotkać wzdłuż dróg asfaltowych, które przebiegają przez obszary leśne. W samym lesie jest ich coraz mniej, co napawa małym optymizmem - powiedział leśniczy Leśnictwa Poganowo Jarosław Naumiuk.

Podczas sprzątania lasu uczniowie zbierali butelki po alkoholu, puszki po piwie i napojach, plastikowe butelki i opakowania, papierki, paczki po papierosach i części samochodowe.

Obrazek w tresci

W takcie akcji wychowankowie uzyskali również mnóstwo informacji na temat zasobów leśnych, hodowli i ochrony lasów. Mieli okazję poznać nazwy licznych drzew, które rosną na naszym terenie.

- W lasach mieszanych, które znajdują na obszarze naszego powiatu można spotkać nawet do 12 gatunków drzew. Jest to swoisty ewenement w skali całego kraju. Zamieszkiwane są przez wiele gatunków zwierząt. Można tutaj spotkać m. in.: bieliki, bociany czarne, wilki, dziki, jelenie, sarny, borsuki, bobry i lisy. Lasy są naszym dobrem narodowym o które musimy dbać - stwierdził Jarosław Naumiuk.

Członek Koła Myśliwskiego „Szarak” Eugeniusz Szczurko zapoznał uczestników z tajnikami pracy myśliwych, którzy kojarzą się jedynie z polowaniami. W rzeczywistości są to osoby zajmujące się gospodarką łowiecką. Obejmuje ona hodowlę zwierząt łownych, ich gatunkową ochronę, kształtowanie środowiska przyrodniczego czy regulację liczebności zwierzyny.

Obrazek w tresci


Zwieńczeniem ,,Sprzątania lasów” był wspólny piknik na plaży gminnej w Czernikach. Jego otwarcia dokonał Starosta Powiatu Kętrzyńskiego Michał Kochanowski.

Na młodzież czekało mnóstwo ciekawych zabaw, gier i konkursów związanych z ekologią, segregacją śmieci i recyklingiem. Najlepsi mogli zdobyć wspaniałe nagrody i gadżety. Nie zapomniano również o smacznych przekąskach i napojach.
Współorganizatorami przedsięwzięcia byli Gmina Miejska Kętrzyn, Gmina Wiejska Kętrzyn, Gmina Barciany, Gmina Srokowo, Gmina Korsze, Nadleśnictwo Srokowo, Koła Łowieckie: „Szarak”, ,,Wiewiórka”, ,,Kaczor”, ,,Daniel” oraz ,,Słonka”.

Andrzej Sydor

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5