Inwestycja realizowana z myślą o turystach [GALERIA]

2021-05-28 08:00:00 (ost. akt: 2021-05-28 08:25:40)
Akt erekcyjny wmurowany. Nowy budynek będzie służył turystom od 2022 roku

Akt erekcyjny wmurowany. Nowy budynek będzie służył turystom od 2022 roku

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Wilczy Szaniec w Gierłoży nie przestaje inwestować w chętnie odwiedzaną przez turystów kwaterę Hitlera. Sprawujące nad nią opiekę Nadleśnictwo Srokowo zaczęło budowę Budynku Obsługi Turystów. 26 maja wmurowano tam akt erekcyjny
Byłą kwaterę Hitlera w podkętrzyńskiej Gierłoży odwiedza rocznie kilkaset tysięcy turystów. To zmusza właściciela — Nadleśnictwo Srokowo — do ciągłego inwestowania w obiekt i wprowadzania nowości, które ułatwią zwiedzającym korzystanie z oferty Wilczego Szańca. Dlatego co roku po sezonie turystycznym nadleśnictwo realizuje wiele inwestycji. Mimo niesprzyjającego, pandemicznego okresu zarządcy rozpoczęli w tym roku kilka zadań. — Oprócz drewnianych budynków zaplecza gospodarczego i parkingu dla dużych samochodów uruchomiliśmy również budowę przyszłego punktu obsługi turystów — mówi nadleśniczy Zenon Piotrowicz.

Obrazek w tresci

To ma być jedno z najważniejszych zadań realizowanych w Wilczym Szańcu. Budynek ma być gotowy przed sezonem turystycznym w 2022 roku. Jego powierzchnia ma mieć kilkaset metrów kwadratowych. Zgodnie z planem mają tam się mieścić: hala główna, sklep z wydawnictwami, biuro i zaplecze obiektu, informacja turystyczna, miejsce dla przewodników, toalety, natryski, pomieszczenie dla matek z małymi dziećmi, kawiarenka z tarasem oraz miejsce obsługi technicznej kamperów. — Niezwykle potrzebny obiekt podniesie standard świadczonych usług i zastąpi wiele już dawno wyeksploatowanych kilkudziesięcioletnich budynków — zapewnia nadleśniczy.

26 maja w towarzystwie licznych parlamentarzystów i samorządowców regionu Warmii i Mazur wmurowano akt erekcyjny pod powstającą budowlę. W uroczystości wzięli udział m.in. Edward Siarka - Wiceminister Środowiska, Artur Chojecki - Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Gustaw Marek Brzezin - Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. — Las jest świadkiem bardzo wielu wydarzeń historycznych. Zadaniem leśników jest przypominanie tej historii. Mam nadzieję, że w tym miejscu jego opiekunowie zadbają o to, żeby przekazywać czym była wojna i jej tragizm. Trzeba przypominać ludziom ku przestrodze wydarzenia, które miały miejsce podczas II wojny światowej — powiedział w swoim wystąpieniu wiceminister.

Obrazek w tresci

Zadowolenia z rozwoju obiektu w Gierłoży nie krył też kętrzyński starosta, Michał Kochanowski. — Pokuszę się o stwierdzenie, że Wilczy Szaniec to największa atrakcja historyczno-turystyczna po polach Grunwaldu. I o ile te pola to przestrzeń, piękne muzeum i plany rozwojowe, to Wilczy Szaniec to miejsce, w którym przez ponad 800 dni zapadały najważniejsze decyzje dla Europy i świata. Musimy mieć tego świadomość — zauważył włodarz powiatu. Zdradził też, że Powiat Kętrzyński wraz z Gminą Wiejską Kętrzyn chcą również przyczynić się do atrakcyjności tego miejsca poprzez realizację zadania, na które turyści i mieszkańcy czekają od lat. — Posiadamy gotową dokumentację techniczną i pozwolenie na budowę ścieżki rowerowej z Kętrzyna do Gierłoży. Na realizację brakuje trochę środków. Stąd mój ukłon do Lasów Państwowych, władz centralnych i regionalnych, abyśmy w tym roku rozpoczęli jej budowę. Ścieżka będzie dodatkowym elementem zachęcającym turystów do odwiedzenia, Kętrzyna, Wilczego Szańca i powiatu kętrzyńskiego — podkreślił Kochanowski.

Nadleśnictwo Srokowo — przypomnijmy — odzyskało władzę nad Wilczym Szańcem koło Kętrzyna w 2017 roku, po niemal dwuletniej batalii sądowej ze spółką Wilcze Gniazdo. Spółka dzierżawiła obiekt od Lasów Państwowych od 2012 roku, jednak leśnicy w 2015 roku wypowiedzieli umowę zawartą wcześniej na 20 lat. Powodem były m.in. zaległości finansowe spółki czy brak zapisanych w umowie remontów. Oficjalnie od 4 kwietnia 2017 roku srokowskie nadleśnictwo ponownie sprawuje opiekę nad jednym z najpopularniejszych obiektów turystycznych Warmii i Mazur. — Bardzo się cieszę, że udało się ten obiekt odzyskać. Dzierżawa ma swoje prawa rynkowe, jednak jako minister jestem przeciwnikiem dzierżawy tego typu obiektów, które w wielu miejscach zostały doprowadzone do dewastacji i utraty szans rozwojowych — wyraził swoją opinię Edward Siarka.

Z powodu trwającej w Wilczym Szańcu inwestycji leśnicy proszą zwiedzających o wyrozumiałość z uwagi na niedogodności związane z budową. Wartość realizowanego zadania to kwota 2 646 000 złotych.

Przy okazji wizyty w Wilczym Szańcu goście dokonali również symbolicznego przecięcia wstęgi na nowo wyremontowanych ścieżkach. Zarządcy obiektu odnowili i utwardzili prawie 2 kilometry turystyczno - edukacyjnego szlaku.

Wojciech Caruk2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5