Wybraliśmy najpopularniejszą OSP w powiecie kętrzyńskim

2021-05-03 08:00:00 (ost. akt: 2021-05-03 09:43:20)
Rocznie druhowie z Mołtajn biorą udział w ok. 20-30 akcjach

Rocznie druhowie z Mołtajn biorą udział w ok. 20-30 akcjach

Autor zdjęcia: OSP Mołtajny

Wszystko już jasne. Najpopularniejszą jednostką w naszym powiecie okazuje się być OSP Mołtajny. Na drugim miejscu znalazło się OSP Srokowo, a na trzecim OSP Pilec.
Walka o podium trwała do samego końca. Na początku fotel lidera objęli strażacy ze Srokowa. Największe "zagrożenie" stanowiły dla nich ekipy z Mołtajn (gm. Barciany) oraz Pilca (gm. Reszel). Ci ostatni szybko zaczęli się umacniać na trzeciej pozycji, a Mołtajny rozpoczęły rywalizację ze Srokowem o pierwsze miejsce. Po zdetronizowaniu lidera zaczęli bronić pierwszego miejsca. I robili to skutecznie zdobywając finalnie więcej głosów. Srokowo w ostatecznym rankingu miało tylko sześć głosów mniej. Trzecie miejsce utrzymało OSP Pilec. Zdradzimy jeszcze tylko, że o krok od podium były jednostki w Reszla, Drogosz (gm. Barciany), Jegławki (gm. Srokowo), Skandawy (gm. Barciany) oraz z Barcian. Różnice między nimi wynosiły dosłownie po jednym głosie. Rywalizacja, a w zasadzie bardziej zabawa, była zacięta do samego końca.

Plebiscyt na Najpopularniejszą OSP rozpoczął się 5 marca 2021, a zakończył 22 kwietnia 2021 r. Obywał się w całym regionie, gdzie tytuły przyznano w dwóch kategoriach: „Najpopularniejsza Ochotnicza Straż Pożarna, która znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym” oraz Najpopularniejsza OSP poza KSRG. Dzięki oddanym głosom OSP Mołtajny (niezrzeszone w KSRG) oraz OSP Srokowo (zrzeszone w KSRG) długo utrzymywały się w TOP25 całego regionu. Niestety tuż przed finiszem nie udało im się tych pozycji utrzymać. Trzy najpopularniejsze jednostki w naszym powiecie otrzymają bezpłatną prenumeratę elektronicznych wydań "Gazety Olsztyńskiej" i "Gazety w Kętrzynie".

Strażacy - ochotnicy z Mołtajn nie są zrzeszeni w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Sama miejscowość to sołecka wieś w gminie Barciany. Rocznie druhowie z Mołtajn biorą udział w ok. 20-30 akcjach, związanych w większości z tzw. miejscowymi zagrożeniami. W porównaniu z czołowymi jednostkami powiatu kętrzyńskiego, które zaliczają ponad 100 interwencji rocznie, być może nie jest to liczba imponująca. Jednak w wielu innych sytuacjach pokazują, że można na nich liczyć. W "normalnych" czasach przed koronawirusem można ich było często spotkać na lokalnych festynach, gdzie organizowali strażacką zabawę dla najmłodszych. Chętnie też włączają się w charytatywne akcje i działania lokalnej społeczności. Tylko w tym roku gasili pożar sadzy w kominie w Mołtajnach, pożary komina i stodoły w Czaczku. Usuwali ptasie gniazda z lokalnego kościoła, powalone drzewa z pobliskich dróg. Zaangażowani byli też w roznoszenie ulotek dotyczących szczepień przeciwko COVID-19. Głośno było o nich w lokalnych mediach również przy nietypowej okazji - zbiórki złomu. Chcieli za pozyskane w ten sposób pieniądze kupić defibrylator AED do ratowania ludzkiego życia. Zebrali jednak tyle, że starczyło im jeszcze na zakup pulsometru i ośmiu par rękawic technicznych. Więcej o ich działalności przeczytacie niedługo na naszych łamach.

Wojciech Caruk


TOP 5 NAJPOPULARNIEJSZYCH JEDNOSTEK POWIATU KĘTRZYŃSKIEGO
1. OSP Mołtajny (gm. Barciany)
2. OSP Srokowo (gm. Srokowo)
3.. OSP Pilec (gm. Reszel)
4. OSP Reszel (gm. Reszel)
5. OSP Drogosze (gm. Barciany)

REGIONALNY TOP 5 NAJPOPULARNIEJSZYCH OSP W KRAJOWYM SYSTEMIE RATOWNICZO-GAŚNICZYM
1. OSP Markusy (pow. elbląski)
2. OSP Łąkorz (pow. nowomiejski)
3. OSP Grabowo (pow. mrągowski)
4. OSP Rożental (pow. iławski)
5. OSP Szestno (pow. mrągowski)

REGIONALNY TOP 5 NAJPOPULARNIEJSZYCH OSP NIEZRZESZONYCH W KSRG
1. OSP Zwierzno (pow. elbląski)
2. OSP Jabłonowo (pow. działdowski)
3. OSP Burdąg (pow. szczycieński)
4. OSP Trelkowo (pow. szczycieński)


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5