Wirtualna reanimacja kultury. Na początek "Kulturalna Gwiazdka"

2020-11-29 12:55:52 (ost. akt: 2020-11-29 12:23:40)

Autor zdjęcia: KCK

Kętrzyńskie Centrum Kultury nie daje się pandemii. Wprawdzie koronawirus ograniczył "normalne" funkcjonowanie kultury, jednak pracownicy KCK uruchamiają online... Respirator Kultury.
To nie nowość dla Kętrzyńskiego Centrum Kultury. Za pośrednictwem internetu w tym roku mogliśmy oglądać specjalne programy przygotowane m.in. w ramach Kętrzyńskiej Majówki. Teraz czas na kolejny krok.

W najtrudniejszych czasach w historii świata, ludzie potrzebowali jedzenia, aby nasycić żołądek oraz sztuki, aby nakarmić duszę. Muzyka krzepiła tych, którzy szli na wojnę, literatura dodawała otuchy chorym, biednym i głodnym. W czasach pokoju i dostatku sztuka jest przyjemnością i luksusem, czyniąc nasze życie bogatszym i bardziej ekscytującym.

Aby upiec chleb potrzeba mąki, natomiast szuka potrzebuje odbiorcy. To widzowie, czytelnicy, słuchacze są powietrzem dla sztuki. Dziś, kiedy sale teatralne, kinowe i koncertowe zamknięte są na głucho, sztuka potrzebuje respiratora, ponieważ bez sztuki w końcu i nam zabraknie oddechu.

- Chcąc tchnąć w kulturę życie, uruchamiamy Respirator Kultury. Respirator Kultury to wirtualna scena, a zarazem widownia, na której będzie mógł zasiąść każdy, kto pragnie się rozwijać, przeżywać i inspirować - mówi Bartłomiej Zdanowicz, dyrektor Kętrzyńskiego Centrum Kultury. - Respirator Kultury to nie tylko scena, ale również twórcza przestrzeń nawiązywania relacji i wymiany doświadczeń. Spotkacie tu lokalnych artystów, rękodzielników, przedsiębiorców i wszystkich, których łączy potrzeba tworzenia. Bo jak mawiał Pablo Picasso, sztuka jest nam niezbędna, gdyż „zmywa z duszy kurz codziennego życia” - dodaje.

Już w grudniu, premierowy cykl – „Kulturalna Gwiazdka". - Dzięki Respiratorowi poczujecie się jak na świątecznym jarmarku, weźmiecie udział w warsztatach ozdób świątecznych i posłuchacie koncertu kolęd. W bogatym programie Respiratora – jak w worku Świętego Mikołaja - znajdą się niespodzianki dla wszystkich, bez względu na metrykę - zachęca Zdanowicz.

Pierwsze nagranie już można zobaczyć na Facebooku KCK. Dzięki niemu możemy sami przygotować swój własnoręcznie zrobiony kalendarz adwentowy.

Inicjatorzy już teraz zapowiadają, że po Nowym Roku zaprezentują kolejne pomysły.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5