Przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. Stracił prawo jazdy na 3 miesiące

2020-10-09 19:39:52 (ost. akt: 2020-10-09 12:52:49)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum KPP w Olecku

Policjanci kętrzyńskiej drogówki zatrzymali kolejne prawo jazdy za przekroczenie Siniec (gm. Srokowo), gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50km/h jechał oplem z prędkością 104 km/h
8 października o godz. 17:00 policjanci z wydziału ruchu drogowego kętrzyńskiej komendy w Sińsu (gm. Srokowo) zatrzymali do kontroli drogowej kierującego oplem. Pomiar prędkości na wyświetlaczu radaru wykazał, że w obszarze zabudowanym, gdzie obowiązuje dozwolona prędkość do 50 km/h, kierowca jechał 104 km/h. W myśl przepisów za przekroczenie dozwolonej prędkości policjanci zatrzymali 27-letniemu kierującemu prawo jazdy.

Dodatkowo za popełnione wykroczenie mężczyzna został ukarany grzywną w drodze postępowania mandatowego w wysokości 400 złotych i 10 punktami wpisanymi do ewidencji kierujących naruszających przepisy ruchu drogowego.

Policja przypomina

W maju 2015 roku weszły w życie surowe kary dla kierowców.

W Ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy, tj. w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) oraz przewożenia nadmiernej liczby osób. W praktyce, ujawnienie takiego czynu skutkuje zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma ten dokument - za pierwszym razem na 3 miesiące.

Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami - jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

Apelujemy do wszystkich kierowców, aby poruszali się po drogach z rozwagą. Prosimy pamiętać, że kierowcy, którzy jeżdżą w sposób nieodpowiedzialny, nie będą mogli liczyć na pobłażanie i mogą nawet pożegnać się ze swoim dokumentem upoważniającym do kierowania pojazdem.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5