Kolejne tajemnice Wilczego Szańca odkryte [ZDJĘCIA]

2019-12-15 16:00:00(ost. akt: 2019-12-15 11:44:12)
Eksploratorzy znaleźli wiele przedmiotów codziennego użytku

Eksploratorzy znaleźli wiele przedmiotów codziennego użytku

Autor zdjęcia: archiwum Wilczego Szańca

Butelki po alkoholu, talerze z kasyna Wehrmachtu, maszynki do golenia, a nawet słuchawka prysznicowa. Podczas prac badawczych prowadzonych w Wilczym Szańcu odnaleziono przedmioty codziennego użytku dawnych mieszkańców kwatery Hitlera.
Jesienne zakończenie aktywnego sezonu turystycznego nie oznaczało jeszcze, że Wilczy Szaniec zapadnie w sen zimowy. Ruszyły bowiem prace nad nowymi ścieżkami dydaktycznymi, którymi będą się poruszać turyści w 2020 roku. Przeprowadzono też prace badawcze.

Na terenie dawnej kwatery Hitlera pojawili się poszukiwacze z Fundacji na Rzecz Zaginionych Dzieł Sztuki „Latebra” z Gdańska. Wspólnie z leśnikami z Nadleśnictwa Srokowo, które zarządza obiektem, eksplorowali przez kilka weekendów tzw. I strefę bezpieczeństwa siedziby wodza III Rzeszy.

— Oczekiwania były umiarkowane, gdyż obiekt przez wiele lat powojennych był eksplorowany przez wojska radzieckie, polskich saperów oraz miejscową ludność. Obiekt po wojnie stał się zagłębiem materiałów budowlanych przeznaczonych zarówno na odbudowę Warszawy, jak i lokalnych szabrowników — mówi Zenon Piotrowicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo.

Jednak mimo tej ostrożności w prognozowaniu efektów poszukiwań eksploratorom udało się odnaleźć wiele drobnych przedmiotów codziennego użytku z czasów II wojny światowej.
— Wpisane jednak w kontekst tego obiektu dają wiele informacji o jego wojennym funkcjonowaniu — dodaje Piotrowicz.

Odnaleziono elementy wyposażenia schronów: pancerne okiennice, końcówkę prysznica, zawory wodne, zawiasy okiennic, osłony wentylacji, zamknięcia, klucze.
Odkryto też dawne oznakowania, tabliczki z kotłowni, fryzjera, elementy instalacji podziemnych: wodnych, ciepłowniczych, elektrycznych, betonowe słupki oznaczające linie podziemne, żeliwne studnie i zasuwy wodne, elementy narzędzi budowlanych używanych podczas budowy w latach 1940-44, elementy uzbrojenia wysadzone w 1945 r przez samych Niemców, wyposażenie kasyna: talerze, miski, butelki. Inne przedmioty to butelki po alkoholu, pudełka po kosmetykach, maszynki do golenia na żyletki, tubki po pastach do zębów czy szklane fiolki po lekarstwach, a nawet słuchawka prysznicowa. Na wielu przedmiotach zachowały się godła III Rzeszy czy logotypy producentów. Badacze przeszukiwali również podziemne części piwnic i kanałów technicznych.

Obrazek w tresci

fot. archiwum Wilczego Szańca
Betonowa skrzynka uliczna zaworu wody — oryginalny element dawnej sieci wodociągowej

Jednym z ciekawszych znalezisk są znalezione w rejonie centralnej kotłowni tabliczki pochodzące z rozdzielni gorącej wody przesyłanej do poszczególnych obiektów kwatery. Na dwóch tabliczkach numerycznie wymieniono niemal wszystkie z murowanych obiektów znajdujących się w strefie I. Interesująca jest też betonowa skrzynka uliczna zaworu wody. Znalezisko stanowi oryginalny element dawnej sieci wodociągowej Wilczego Szańca.

Obrazek w tresci

fot. archiwum Wilczego Szańca
Tabliczki pochodzą z rozdzielni gorącej wody przesyłanej do poszczególnych obiektów

Uwagę poszukiwaczy wzbudziła też wyrwana z ościeżnicy i odkształcona falą eksplozji okiennica jednego z wysadzonych w styczniu 1945 roku budynków ceglano-żelbetowych w strefie I. Tego rodzaju stalowe zasłony o grubości 1,6 cm chroniły okna przed odłamkami eksplodujących w pobliżu budowli bomb lotniczych oraz falą uderzeniową wytwarzaną w trakcie detonacji.

— Wszystkie znaleziska zostały skatalogowane, zostaną zabezpieczone przed niszczeniem i zapewne znajdą swoje miejsce w tworzonej ekspozycji. Warto podkreślić, że pomysł okazania znalezisk turystom nie będzie służył gloryfikowaniu postaci z czasów wojny i tego miejsca, a jedynie lepszemu zrozumieniu funkcjonowania kwatery Hitlera — dodaje nadleśniczy.

Przypomnijmy, że to nie jedyne tegoroczne odkrycie na terenie Wilczego Szańca. Latem w tzw. IV strefy, znajdującej się obecnie na terenie Mazurskiego Parku Atrakcji „Mazurolandia”, odkryto pozostałości po dawnym ogrodzie warzywnym.
Szacuje się, że w leśnym „miasteczku” pod Kętrzynem w latach 1941-1944 mieszkało około 2,5 tysiąca ludzi.Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Koska #2839642 | 37.47.*.* 25 gru 2019 09:37

  A złotego pociągu nadal nie znaleziono. To co cenne to Niemcy wiedzieli kiedy i jak wywieźć. Ostatnie złoto wywieźli w stanie wojennym. Przyjechali ciężarówką z darami dla biednych Polaków a tymi samymi wywieźli złoto przez granicę bez żadnej kontroli. Znaleziska w Wilczym Szańcu mają wyłącznie wartość historyczną.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Goniec #2836451 | 83.31.*.* 16 gru 2019 17:32

  Takich oryginalnych pokrywek pod zawory jest w NKE sporo.. Tereny Bajan koszar Farela studzienki z logotypami poniemieckimi Konenberg

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. okok #2836378 | 109.241.*.* 16 gru 2019 15:33

  Niebywałe skarby z wysypiska. Bez przesady z tym "odkryciem".

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. zbych #2836007 | 89.228.*.* 15 gru 2019 20:15

  A ile tego bogactwa wywiezli zaraz po wojnie "turyści" z centrali.Naszym zostaly siatki maskujące wykorzystywane póżnie na płoty.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 5. trol warmiński #2835972 | 79.185.*.* 15 gru 2019 18:27

  Czyli mówiąc krótko , odkryli śmietnik. Swoją drogą , segregacji odpadów chyba nie było...

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5