W hołdzie ofiarom Wielkiego Głodu na Ukrainie

2019-12-01 20:25:27(ost. akt: 2019-12-02 10:33:33)

Autor zdjęcia: Andrzej

Niszczono ludzi fizycznie zabierając im chleb. Ale niszczono również psychicznie i moralnie pozbawiając wiary i nadziei. Unicestwiano ducha narodowego.
W czwartą sobotę listopada na Ukrainie obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu 1932- 1933. O tym tragicznym wydarzeniu nie zapomniała również ukraińska społeczność powiatu kętrzyńskiego. W sobotni wieczór tradycyjnie w wielu ukraińskich domach zapłonęły świece.

W niedzielę 1 grudnia w intencji ofiar modlono się w cerkwiach. Podczas kazania proboszcz greckokatolickiej parafii w Kętrzynie o. Igor Harasim podkreślił, że głód na Ukrainie miał podwójny wymiar. - Niszczono ludzi fizycznie zabierając im chleb. Ale niszczono również psychicznie i moralnie pozbawiając wiary i nadziei. Unicestwiano ducha narodowego. Wraz ze śmiercią głodową przyszła brutalna rusyfikacja. Zamykano szkoły ukraińskie, biblioteki, teatry. Pamięć o zbrodni, jakim był Wielki Głód, powinna być naszym wspólnym obowiązkiem. Narody, które nie znają swojej historii skazane są na niebyt – powiedział proboszcz.

Głód dotknął wszystkich mieszkańców Ukrainy: Rosjan, Greków, Żydów, Bułgarów, a także Polaków z rejonu Żytomierza czy Kamieńca Podolskiego. Jak twierdzi dr Robert Kuśnierz, historyk z Akademii Pomorskiej w Słupsku: ,,Nie ma precyzyjnych danych na temat liczby polskich ofiar, ale szacuje się ją na 20 – 60 tys.”.

Po mszy w parafialnej świetlicy odbyła się akademia, otwarcia której dokonał przewodniczący Kętrzyńskiego Koła ZUwP Andrzej Sydor. Przywitał on wszystkich przybyłych i wygłosił referat na temat przyczyn, przebiegu i skutków sztucznego głodu, który pochłonął miliony ludzkich istnień.

Następnie dzieci z punktu nauczania języka ukraińskiego, pod kierownictwem pani Ewy Kłek, zaprezentowały wzruszający montaż słowno-muzyczny. Na zakończenie uroczystości odbyła się projekcja filmu dokumentalnego. Za ofiary głodu modliła się również ukraińska gromada z Asun i okolic.

as


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij.

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: UA

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5