Wybrali najlepszych pejzażystów

2018-11-16 08:00:00(ost. akt: 2018-11-16 10:40:29)
Jan Olchówka (z lewej) został zwycięzcą XVII edycji konkursu "Pejzaż Polski"

Jan Olchówka (z lewej) został zwycięzcą XVII edycji konkursu "Pejzaż Polski"

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

"Pejzaż Polski" to jeden z bardziej prestiżowych konkursów fotograficznych w naszym kraju. Od lat organizowany jest przez Kętrzyńskie Centrum Kultury i co roku cieszy się dużym zainteresowaniem. Nie inaczej było również w tym roku.
Do Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego "Pejzaż Polski" zgłosiło się ponad 100 autorów z całego kraju, którzy nadesłali łącznie 386 prac. Wernisaż wystawy i wręczenie nagród odbyło się tradycyjnie 11 listopada w galerii Kętrzyńskiego Centrum Kultury. W opinii komisji najlepszą fotografię, zatytułowaną "Buczyna" przysłał Jan Olchówka z Giżycka. Za nią na podium uplasowali się kolejno: Grzegorz Sułkowski z Białegostoku i Marek Kojro z Olsztyna

- Zdjęcie powstało w Bieszczadach, kiedy wędrowałem po połoninach - mówi zdobywca pierwszego miejsca. - Ujął nas klimat tej pracy. Taka nostalgia, mgła, jesień, drzewa. To wszystko opowiada jakąś historię - dodaje Andrzej Frankowski, instruktor pracowni fotograficznej KCK i przewodniczący jury. Warto przypomnieć, że Jan Olchówka rok temu w tym samym konkursie zdobył wyróżnienie.

- Krajobraz najlepiej jest widoczny o bardzo wczesnych godzinach porannych. To jest zdjęcie wiosenne zrobione na Warmii, którą uważam za taką naszą małą Toskanię. Bardzo lubię bawić się światłocieniem, a do tego musi być odpowiednia pora dnia. Trzeba odpowiedni kadr znaleźć, pstryknąć i wysłać na konkurs - nie kryje zadowolenia Marek Kojro z Olsztyna, laureat trzeciego miejsca miejsca.

Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymali nagrody rzeczowe. Przyznano również rzeczowe wyróżnienia. Otrzymali je: Jarosław Mutwil – za zdjęcie „Mglisty poranek” – Katowice, Kamila Wiśniewska – Hałka – za zdjęcie „Złota Warmia” – Olsztyn, Wojciech Wojnowski – za zdjęcie „Rzeka dzieciństwa” – Olsztyn, Wojciech Traczewski – za zdjęcie „Jesienne przymrozki” – Olsztyn, Piotr Grochala – za zdjęcie „Otulone mgłą wspomnienia” – Warszawa, Anna Jakubowska – za zdjęcie „Gdańsk” – Gdańsk, Bogdan Białczak – za zdjęcie „W krainie żurawia „3”” – Nowa Wieś, Bartłomiej Mika – za zdjęcie „Dolina Rawki” – Skierniewice, Joanna Sawicka – za zdjęcie „Nadbiebrzański Poranek” – Białystok, Rafał Reddig – za zdjęcie „Listopadowy przymrozek” – Olszewo – Borki, Bartłomiej Nykiel – Kętrzyn oraz Krystyna Horbaczewska – Kętrzyn.

- Cieszę się, że udało nam się w komisji dojść do kompromisu i wybrać najlepsze prace. Nie było to łatwe zadanie, bo zrobić dobry pejzaż to nie jest prosta sprawa - mówi Andrzej Frankowski,

Wojciech Caruk


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5