Parada Orkiestr Dętych

2017-05-25 13:31:19(ost. akt: 2017-05-25 13:33:08)
Sympatyków orkiestr dętych zapraszamy 4 czerwca br. (niedziela) o godz.15.00 na barwną i kolorową „Paradę Orkiestr Dętych”, która przejdzie ulicami miasta do kętrzyńskiego amfiteatru, gdzie odbędzie się finałowa prezentacja orkiestr.
W paradzie udział wezmą:

- Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej- Karpacki Oddział Straży -
Granicznej w Nowym Sączu
- Orkiestra z Częstochowy Pipes&Drums
- Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Iławy
- Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Kurzętnika

Podhalańczycy – zielone peleryny, okrągłe kapelusze z orlimi piórami.

Historia Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej sięga roku 1956 i jest ściśle związana z dziejami Karpackiej Brygady WOP. Funkcję Orkiestry Reprezentacyjnej pełni od roku 1973. W swej tradycji nawiązuje do sławnej Orkiestry 1-go Pułku Strzelców Podhalańskich z okresu przedwojennego, jak i do folkloru muzycznego regionu Podhala. Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej jest muzycznym ambasadorem Straży Granicznej w kraju i za granicą. Z powodzeniem i uznaniem prezentuje się na licznych międzynarodowych festiwalach i spotkaniach muzycznych orkiestr m.in. w Niemczech, Belgii, Danii, Słowacji, Włoszech, Węgrzech, Szwecji, Norwegii, Ukrainie, Litwie, Czechach, Francji, Holandii, Norwegii oraz w Stanach Zjednoczonych. Reprezentuje Straż Graniczną w czasie najważniejszych uroczystości państwowych,okolicznościowych i religijnych. Jest znana wśród znawców muzyki operetkowej i musicalowej jako doskonały interpretator muzyki symfonicznej oraz akompaniamentów klasycznych w transkrypcjach na wielką orkiestrę dętą. Występuje z powodzeniem na festiwalach muzycznych prezentując muzykę operową, operetkową, musicalową oraz rozrywkową. Posiada w swoim repertuarze muzykę organowo-instrumentalną oraz formy symfoniczne i oratoryjno-religijne.

Swoim patriotycznym repertuarem podtrzymuje tradycje narodowe oraz przedstawia z muzycznym rozmachem bogatą historię polskości. Bierze czynny udział w edukacji muzycznej młodzieży w czasie koncertów umuzykalniających na terenie kraju.Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej poszczycić się może liczbą ponad 10 tysięcy koncertów entuzjastycznie oklaskiwanych przez wielomilionową widownię. Wielokrotnie uhonorowana nagrodami i wyróżnieniami. W dorobku zespołu znajdują się nagrania kilkunastu płyt CD z muzyka klasyczną ,regionalną i rozrywkową. Szczególnie atrakcyjny i widowiskowy jest pokaz musztry paradnej w jej wykonaniu. W rytm różnorodnej muzyki zespół orkiestry tworzy oryginalne figury i układy. Orkiestra Reprezentacyjna SG jest jedyną z orkiestr typu wojskowego używającą podczas musztry paradnej tradycyjnych instrumentów ludowych ( trombity beskidzkie, dudy podhalańskie, dzwonki pasterskie – „zbyrcoki” , góralska ciupaga w ręku tamburmajora).


Częstochowa Pipes & Drums prezentuje muzykę szkocką w Polsce i poza jej granicami, to jedyna w Polsce orkiestra grająca tradycyjną muzykę szkocką na wielkich dudach szkockich i bębnach. Do tej pory zespół koncertował w Szkocji, Niemczech, Czechach, Słowacji, Ukrainie, Kanadzie, Francji, Belgii, Rosji, Estonii, Omanie i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Częstochowa Pipes & Drums gra utwory tradycyjne szkockie, znane na całym świecie, jako hymny kościelne, pieśni pożegnalne, utwory weselne i taneczne, a przede wszystkim jako marsze wojskowe. Tradycje tego typu zespołów wywodzą się z armii brytyjskiej, stąd umundurowanie i musztra wojskowa dopełniają i tak widowiskowy charakter zespołu.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Gminnym Centrum Kultury w Kurzętniku powstała w 2008 roku z inicjatywy obecnego Dyrektora Pana Romana Lewickiego. W skład orkiestry wchodzi 32 członków. Orkiestra nie posiada jeszcze na swoim koncie żadnych sukcesów ale jest bardzo ważnym ogniwem w wychowaniu i edukacji młodzieży. Kapelmistrzem, instruktorem i dyrygentem jest Pan Mariusz Brzezicki. Do orkiestry należy młodzież z terenu gminy Kurzętnik, Nowe Miasto Lubawskie i Grodziczno.

W repertuarze orkiestra posiada utwory kościelne, patriotyczne, pogrzebowe, marsze jak i znane i lubiane standardy światowe. Zespół uświetnia imprezy lokalne, gminne, powiatowe, wojewódzkie, ogólnopolskie
a nawet imprezy rangi międzynarodowej.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Zespole Szkół Zawodowych im. Bohaterów Września 1939 r. w Iławie powstała w kwietniu 1971 r. z inicjatywy Stanisława Kumórka, ówczesnego dyrektora szkoły. Pierwszym dyrygentem orkiestry był Kazimierz Stolarczyk, który prowadził zespół w latach 1971-1974. Po nim orkiestrę prowadzili: Wacław Murzynowski, Kazimierz Czajka, Józef Kieliszewski i Józef Wrzesiński.

W 1979 r. współpracę z zespołem rozpoczął Bogdan Olkowski, najpierw jako prowadzący sekcję trąbek, a następnie jako dyrygent (od 1983 r.). Pod jego batutą orkiestra przeżywa najbardziej twórczy okres
w swojej historii. Poziom zespołu systematycznie się podnosi, poszerza się repertuar, obecnie pod batutą nowego kapelmistrza Rafała Krauze. Orkiestra reprezentuje szczególnie wysoki poziom. Jest zespołem znanych nie tylko w województwie warmińsko-mazurskim, ale również w innych regionach Polski. W jej repertuarze znajdują się utwory muzyki poważnej oraz polskie i światowe przeboje muzyki młodzieżowej i popularnej. Rocznie zespół daje kilkadziesiąt koncertów, uświetnia wiele wydarzeń kulturalnych, uroczystości i rocznic. Ma na swoim koncie również występy w telewizji. Iławska orkiestra uczestniczyła we wszystkich najważniejszych festiwalach, konkursach i spotkaniach orkiestr dętych. Zespół koncertował w Polsce i zagranicą (m.in. w Niemczech, Anglii, Hiszpanii, Finlandii, Rosji, byłej Czechosłowacji, we Włoszech i w Hiszpanii). W październiku 1995 r. orkiestra grała w Watykanie podczas specjalnej audiencji z okazji siedemnastej rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II.


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5