W Kętrzynie uczczono ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie

2015-11-30 10:35:45(ost. akt: 2015-11-30 10:40:17)

Autor zdjęcia: sxc.hu

Ukraińska społeczność Kętrzyna i okolic przyłączyła się do akcji uczczenia ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-1933.
Wielki Głód (Hołodomor) spowodował śmierć około pięciu milionów ludzi na terenach wschodniej i centralnej Ukrainy. Był świadomie zaplanowany i przeprowadzony przez rosyjskich komunistów na czele z Józefem Stalinem. Celem sztucznie wywołanej klęski głodu było rozprawienie się z ukraińską wsią. Chłopi ukraińscy sprzeciwiali się bowiem przymusowej kolektywizacji rolnictwa.

Od głodowej śmierci ginęli nie tylko Ukraińcy. Głód dotknął wszystkich jej mieszkańców: Rosjan, Greków, Żydów, Bułgarów, a także mniejszość polską z rejonu Żytomierza czy Kamieńca Podolskiego. - Nie ma precyzyjnych danych na temat liczby polskich ofiar, ale szacuje się ją na 20 – 60 tys. - twierdzi dr Robert Kuśnierz, historyk z Akademii Pomorskiej.

W niedzielę 29 listopada w kętrzyńskiej cerkwi greckokatolickiej została odprawiona msza święta oraz nabożeństwo żałobne. W swoim kazaniu o. Mikołaj Kozicki OSBM zwrócił uwagę na ogromne cierpienia, jakie poniosły ofiary zbrodni. Ludzi niszczono fizycznie i psychicznie. Jedni umierali w swoich domach w samotności, inni próbowali się ratować udając się do miast, jeszcze inni posuwali się do aktów kanibalizmu. Za fizyczną eksterminacją postępowała brutalna rusyfikacja. Skutki tej straszliwej zbrodni Ukraina odczuwa do dnia dzisiejszego. Na zakończenie nawoływał do modlitwy za tych wszystkich, którzy padli ofiarą komunistycznego reżimu, opartego na moralności pozbawionej Boga.

Za ofiary Wielkiego Głodu modlono się również w parafiach w Asunach oraz Bajorach Małych.

as
Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: UA

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jrw #1882343 | 83.9.*.* 16 gru 2015 08:34

  Po pierwsze: Dlaczego chcesz żeby ludzie wyjeżdżali ze swojej ojczyzny? Równie dobrze ja mogę stwierdzić, chcesz żyć w socjalistycznym raju? Wyjedź do Szwecji. Po drugie: Dlaczego uważasz, że jestem antyspołecznikiem? Człowiek mający więcej pieniędzy w kieszeni, z tytułu ograniczonych podatków, chętniej dzieli się tymi pieniędzmi z innymi. Po trzecie: Podatki są wydawane często na głupoty, między innymi takie jak chodniki i oświetlone alejki. Ile miejsc pracy generuje oświetlona alejka? Po czwarte: Z wygód cywilizacyjnych korzystamy tylko i wyłącznie dlatego, że istnieje coś takiego jak wolny rynek, no chyba że ktoś myśli, że wszystkie wynalazki zostały wymyślone przez urzędników państwowych. Po piąte: Wolnym można być w cywilizowanym świecie ale wiąże się to z odpowiedzialnością, której niektórzy nie potrafią udźwignąć na swoich barkach i dlatego dążą do ograniczania wolności.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. czytelnik do jrw #1872107 | 91.199.*.* 3 gru 2015 08:50

  a jaki problem wolny człowieku, jak chcesz nie płacić podatków i być w swoim przekonaniu calkiem wolnym wyjedz tam gdzie ich nie ma (podatków) będziemy mieli jednego antyspolecznika mniej, za podatki Twoje dzieci sie kształcą, za podatki chodzisz po chodnikach oświetlonymi alejkami, za podatki korzystasz z wygód cywilizacji, wyjedz do buszu tam sobie zrób szałas i korzystaj z wolności człowieku!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. jrw #1871696 | 83.9.*.* 2 gru 2015 18:24

  Mówiąc prościej, ci wolni ludzie zginęli z głodu bo nie chcieli socjalizmu, który na siłę im się wpychało. Dzisiaj też walczy się z wolnymi ludźmi tylko trochę inaczej: przez ograniczanie wolności i podnoszenie podatków.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5