Dzieci z Biedaszek miały swój udział w Bitwie pod Wopławkami

2015-04-30 12:37:59(ost. akt: 2015-04-30 12:49:55)

Autor zdjęcia: archiwum SP w Biedaszkach

25 kwietnia 2015 roku odbyła się piąta, niezwykle udana inscenizacja Bitwy pod Wopławkami. Swój udział w historycznej rekonstrukcji uczestniczyły także dzieci ze Szkoły Podstawowej w Biedaszkach.
Już po raz piąty na wopławskim polu do boju stanęli rycerze Zakonu Krzyżackiego i litewskiego księcia Witenesa. Była to kolejna inscenizacja bitwy, która miała miejsce w 1311 roku i okrzyknięta została „bitwą stulecia”. Warto wiedzieć, że była to pierwsze zwycięstwo Krzyżaków nad Litwinami. Zwycięstwo to było o tyle ważne, że sama wyprawa litewska była jedną z najbrutalniejszych i najkrwawszych, zakończonych
też największymi stratami materialnymi.

Pod hasłem „Zostań rycerzem” chętni zapisywali się do aktywnego uczestnictwa 
w rekonstrukcji bitwy. Szesnaścioro uczniów naszej szkoły oraz czworo absolwentów, obecnie uczniów gimnazjum, odegrało rolę litewskich łuczników. Ubrani w stroje z epoki, uzbrojeni w łuki
 i strzały stanęli do walki z rycerzami krzyżackimi. Inscenizacja rozpoczęła się przy Kościele św. Stanisława Kostki, gdzie litewscy wojowie uprowadzili mieszkańców uczestniczących w nabożeństwie. Następnie zaprowadzili pojmanych na Pola Wopławskie, gdzie rozegrała się zasadnicza bitwa. Podczas rekonstrukcji bitwy nie zabrakło pokazów walk i kultury wczesnośredniowiecznej.

Uczestnicy przedsięwzięcia mieli możliwość nie tylko udziału w niecodziennym wydarzeniu, ale też poznania historii naszego regionu. Na chwilę oderwali się od współczesności, komputerów, telewizorów i przeżyli niezapomnianą przygodę. Po bitwie młodzi łucznicy posilili się kiełbaską z grilla i bigosem. Otrzymali też pamiątkowe tabliczki oraz słodycze.

Uczniowie wrócili do domu zadowoleni i pełni wrażeń. Mamy nadzieję, że udział 
w rekonstrukcji Bitwy pod Wopławkami na stałe wejdzie do kalendarza szkolnych wydarzeń.

Piotr Kacprzycki

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Dolińska-Baczewska

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5