Policyjna akcja „Znicz 2014”

2014-10-29 14:40:46(ost. akt: 2014-10-29 14:48:11)

Autor zdjęcia: Archiwum KPP Pisz

Funkcjonariusze będą przede wszystkim pomagać uczestnikom uroczystości, kierowcom, jak najsprawniej i najbezpieczniej dotrzeć do nekropolii. Aby tak było, funkcjonariuszy nie zabraknie na skrzyżowaniach, gdzie w razie potrzeby będą ręcznie kierować ruchem.
Od piątku 31 października br. rusza policyjna akcja „Znicz”. Przez kolejne 4 dni więcej patroli będzie na drogach dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy. Tradycyjnie już policjanci będą także sprawdzać m.in. trzeźwość kierujących, stan techniczny pojazdów i prędkość. Policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach regionu oraz przede wszystkim w okolicach cmentarzy.

Od najbliższego piątku – 31.10.2014 r. na głównych trasach regionu, drogach dojazdowych do miast, w okolicach wszystkich cmentarzy policjanci drogówki wspomagani przez innych funkcjonariuszy będą dbali o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu. Policjanci sprawdzą trzeźwość kierowców, zwrócą uwagę na przekroczenia prędkości, sprawdzą stan techniczny pojazdów. Pokierują ruchem w newralgicznych miejscach - by nie dopuścić do tworzenia się zatorów, zwłaszcza na drogach dojazdowych do cmentarzy.
W zainteresowaniu policjantów w białych czapkach będą także piesi - policjanci będą zwracać uwagę pieszym na konieczność używania odblasków po zmroku i wieczorem.

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu i wrócić do domu?

Podczas obchodów dni zadusznych policjanci co roku proszą kierowców o zwiększoną uwagę, koncentrację, ostrożność oraz rozsądek - natężenie ruchu będzie duże, w trasy wyruszą tacy kierowcy, którzy nieczęsto siadają za kierownicą. Co pozwoli bezpiecznie dotrzeć do celu?
- Jeśli mamy do pokonania długi odcinek, warto się odpowiednio wcześniej przygotować do takiej podróży- mówi mł. insp. Robert Zalewski- Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie - zadbać o auto, sprawdzić oświetlenie pojazdu, ogumienie wycieraczek, w sposób przemyślany rozmieścić bagaże. Co ważne- podczas pokonywania długich tras, często po zmroku należy robić regeneracyjne przerwy, podczas których można napić się czegoś ciepłego, pooddychać świeżym powietrzem czy po prostu rozprostować się. Nie ma żadnych złotych zasad, kiedy należy robić takie przerwy. Każdy kierowca czuje, kiedy wskazany będzie postój, kiedy potrzebuje odpoczynku.
Bezwzględna trzeźwość za kierownicą, koncentracja i uwaga oraz stosowanie się do przepisów – to fundamentalne zasady przydatne każdemu kierowcy. W tych dniach nie należy też „ jeździć na pamięć”- w wielu miejscach zmieni się organizacja ruchu, warto zapoznać się z tymi zmianami, które dostępne są na stronach internetowych komend Policji.
Alternatywą do podróżowania autem jest transport publiczny. Komunikacją publiczną podczas obchodów Święta Zmarłych często dojedziemy bezpośrednio do cmentarza, unikniemy kłopotów z parkowaniem czy nie będziemy tracić niepotrzebnych nerwów na drodze.
Na każdy popołudniowy i wieczorny spacer zabierzmy odblaski. Używanie elementów odblaskowych to nie tylko prawny obowiązek, to obowiązek dbania o siebie i najbliższych.
Ważne!
Policjanci drogówki będą regulować ruchem w miejscach, gdzie będzie to potrzebne. Pamiętajmy, że należy słuchać policjantów, wykonywać ich polecenia oraz stosować się do wydawanych przez nich sygnałów. Bezpieczeństwo na drogach naszego regionu to nasze wspólne zadanie.

A poza drogami?

Niezwykle ważne jest bezpieczeństwo wszystkich, którzy muszą dojechać na groby swoich bliskich, ale musimy zadbać również o to, by chwila zadumy, melancholii i rozpamiętywania nie zaburzyły naszej czujności i ostrożności. Pochyleni nad grobami często zapominamy o wielu zagrożeniach, a pamiętajmy o tym, że nie każdy wybiera się na cmentarz z myślą o odwiedzinach najbliższych. Dobrą okazją dla złodzieja jest także czas, kiedy to porządkujemy miejsca spoczynku naszych bliskich. Przestępcy wykorzystają każdy moment nieuwagi i bez skrupułów skradną postawione na ławkach, czy na pomnikach wartościowe przedmioty. Pamiętajmy również o tym, że szczególnym zainteresowaniem złodziei w okresie przygotowań cieszą się kwiaty i znicze. Przestępcy potrafią zabrać przedmioty pozostawione na grobach, a następnie sprzedać je jeszcze przed świętami. Dlatego radzimy, aby ozdabiać groby bliskich możliwie jak najpóźniej. Dlatego bacznie zwracajmy uwagę na to co dzieje się wokół nas - jeśli widzimy jakieś podejrzanie zachowujące się osoby, zadzwońmy na numer 112, zwróćmy się do policjanta czy strażnika miejskiego, których także nie zabraknie w okolicach cmentarzy.
By ten szczególny dzień w roku był dniem bezpiecznym, stosujmy się do kilku podstawowych zasad:
Nie zabierajmy ze sobą cennych rzeczy. Nie zostawiajmy na grobach torebek, saszetek bez opieki i pamiętajmy, by były zamknięte i zabezpieczone, najlepiej obrócone zapięciem do ciała i przytrzymywane ręką od góry.

Nie pozostawiajmy w samochodach żadnych wartościowych rzeczy na widoku.
Pamiętając, że każde zatłoczone miejsce jest okazją dla złodzieja, uważajmy w tłumie. Nie nośmy portfeli w tylnych kieszeniach spodni.
Złodzieje będą starali się też wykorzystać naszą nieuwagę w środkach komunikacji miejskiej. Ich wygląd może wzbudzać zaufanie, ale nie dajmy się na to nabrać. Złodzieje z reguły nie działają samodzielnie. Wykorzystują tłok i prowokują sytuacje, które odwracają uwagę osoby okradanej.
Pamiętajmy również o zabezpieczeniu mienia, pozostawionego w domu. Podczas naszej nieobecności zamknijmy gaz i wyłączmy odbiorniki elektryczne. Pozamykajmy dokładnie drzwi i okna. Przy planowanej dłuższej nieobecności zostawmy sąsiadowi numer telefonu, by w razie potrzeby mógł skontaktować się z nami. W przypadku posiadania alarmu pamiętajmy, by go uaktywnić.
Dbajmy o swoje bezpieczeństwo również w czasie dojścia do cmentarza i powrotu do domu, szczególnie po zmroku. Pamiętajmy o tym, że osoby starsze są bardziej narażone niż inni na ataki przestępców. Przypominajmy, by w czasie wędrówki na cmentarz i w drodze powrotnej, omijały ciemne uliczki, parki, nieoświetlone przejścia i bramy. Czasami dłuższa i bardziej wyczerpująca droga pozwoli bezpiecznie dotrzeć do celu.

Jeśli w okresie Wszystkich Świętych wybieramy się na cmentarz z dziećmi, szczególnie zadbajmy o ich bezpieczeństwo. Przed wizytą na grobach ustalmy z maluchami podstawowe zasady zachowania w sytuacjach, kiedy na przykład się zgubią. Przede wszystkim ustalmy sobie łatwe do rozpoznania miejsce, w którym w razie potrzeby spotkamy się z dzieckiem. Może to być wysoki krzyż, kapliczka, bądź brama wyjściowa. Dzieci przygotowane na tą ewentualność nie wpadną w panikę, tylko spokojnie pójdą w umówione miejsce. Będą przekonane, że spotkają tam swoich rodziców. Uczulmy nasze pociechy na kontakty z obcymi – przypomnijmy, że nie mogą ufać osobom, których nie znają. Absolutnie zakażmy wsiadania do samochodu z obcymi. Musimy uświadomić dzieciom, że w sytuacji zagrożenia mogą zwrócić się o pomoc do umundurowanych  funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej, którzy w tym czasie na pewno pełnić będą służbę w okolicach cmentarzy. 

przekazała:Anna Fic KWP Olsztyn

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na ketrzyn.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kierowca #1527226 | 83.9.*.* 30 paź 2014 20:02

  Tak akcja znicz będzie na stłuczkach przy dwupasmówce albo na skrzyżowaniu tymczasowym co przerabiają rondo Dmowskiego,tam ludzie odwalają cyrki heheh

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. kierowca #1526538 | 83.9.*.* 30 paź 2014 10:35

  pomagać ?? a może utrudniać ? wczoraj zosatłem zatrzymany 2 raz . Za pierwszym razem próbowano mi wmówic, że jechałem bez pasów ... Niektórzy posiadają sokoli wzrok zwłaszcza gdy oślepia ich słończe

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. bezimienny #1525902 | 178.36.*.* 29 paź 2014 20:03

  Akcja znicz, to będzie 1.11 na rondzie przy browarze hehe

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5